Psychoterapia – czy warto z niej skorzystać?

kobieta siedząca przy ścianie

Każdy dzień przynosi nam mniejsze i większe trudności. Zwykle udaje nam się je pokonywać, czasami przy wsparciu innych osób. Czy jednak niekiedy potrzebna nam jest większa pomoc?

Czym zajmuje się psychoterapia?

Psychoterapia ma na celu leczenie zaburzeń zdrowia psychicznego, które mogą zakłócać codzienne funkcjonowanie. Kiedy nie radzimy sobie z jakimś problemem, zaś pomoc ze strony najbliższych to za mało, wówczas warto szukać pomocy u psychoterapeuty. Celem psychoterapii jest wprowadzenie zmian w życiu, warto jednak pamiętać, że psychoterapeuta nie poda nam gotowych rozwiązań, a jedynie będzie nas prowadził do odkrycia własnych szans na pokonanie nieprzyjemnych myśli. Jeszcze parę lat temu korzystanie z pomocy psychoterapeuty, psychologa lub psychiatry było stygmatyzowane. Dziś wiele osób na co dzień korzysta z tego rodzaju pomocy, aby uporać się ze swoimi problemami. Pacjenci szukają wsparcia psychoterapeuty nie tylko w przypadku podejrzenia depresji, lecz także i przy innych problemach takich jak brak samoakceptacji czy problemy z seksualnością.

Co dają spotkania z psychoterapeutą?

Wybierając psychoterapeutę, poszukaj osoby cieszącej się dobrymi opiniami. Idealnie byłoby, gdyby był to psychoterapeuta z polecenia twoich znajomych, jednak nie zawsze chcemy się z nimi dzielić naszymi problemami. Atmosfera wzajemnego zaufania pozwala pacjentowi na odprężenie się i podzielenie się z psychoterapeutą tym, co nas gnębi. Ważne jest to, że psychoterapeuta nie ocenia, nie proponuje gotowych rozwiązań, lecz towarzyszy pacjentowi. W psychoterapii znalezienie rozwiązania problemu jest w gestii pacjenta, który dojść musi do źródła swoich kłopotów. Ilość spotkań zależna jest od potrzeb pacjenta. Czasami zmiany wymagają spotkań w dłuższym okresie, bywa jednak, że już nawet kilka spotkań przyniesie wymierne efekty.

Czy warto skorzystać z psychoterapii? Na pewno warto zmierzyć się z problemami, które nie pozwalają nam na swobodne, codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.