Psychoterapia dla pracowników IT, jako samorozwój i doskonalenie

W co dziś zainwestujesz? W kolejny kurs techniczny czy może wybierzesz ,,szkolenie doskonalące siebie” – dotyczące zrozumienia własnych mechanizmów wg jakich funkcjonujemy? Skorzystaj z tego co wartościowe!

Psychoterapia to nie tylko leczenie zaburzeń psychicznych, to również samorozwój, praca nad doskonaleniem siebie.  Dzisiejszy świat generuje wiele stresujących sytuacji, a natłok emocji z którymi musi radzić sobie każdy z nas wprowadza w dyskomfort psychofizyczny. W celu uporania się z owym dyskomfortem skuteczna okazuje się psychoterapia i rozmowa z psychologiem.

Psychoterapia jako samorozwój i doskonalenie

Proces psychoterapii to proces samodoskonalenia. Praca nad lepszą wersją siebie. Mówiąc wprost jest to nabywanie umiejętności jak każdej innej. Tak jak uczymy się programowania i nabywania nowych technik, pisania lepszego kodu tak samo podczas psychoterapii podejmujemy pracę nad sobą. A dzięki niej uczymy się reagowania w sytuacjach stresowych. Dzięki samoświadomości i wypracowanym umiejętnością, zyskujemy zdrowie i komfort psychiczny. Zmniejsza się nasz stres co skutkuje niwelowaniem nerwów i sytuacji stresowych, które są nieodłącznym elementem życia każdego programisty.

Czy nie warto byłoby posiadać zdolności zarządzania swoimi emocjami?! Nie denerwować się gdy kolejna część kodu, „fakap” czy deploy przestaje działać?

Pracownicy branży IT

Praca w branży IT a psychoterapia
Źródło: Pexels.com

Branża IT skupia osoby o typie osobowości introwertycznej. Owe osoby mają tendencje do tłumienia przeżywanych emocji. Tłumienie napięcia, stresu i emocji  nie tylko destrukcyjnie wpływa na ich komfort psychiczny ale również blokuje samorozwój i kreatywność. Zaś chroniczne zmęczenia blokuje satysfakcje i odczuwalny poziom zadowolenia z osiąganych sukcesów.

Kluczowy jest wgląd i świadomość przeżywanych emocji. Podczas spotkań z psychoterapeutą dana osoba wnikliwie przygląda się swoim  mechanizmom.

Osoba ta uświadamia sobie, co jest przyczyną eskalacji jej emocji, nabywa umiejętności radzenia sobie z nimi. Tłumienie emocji działa bardzo destrukcyjnie, gromadzone napięcie, złość ma ogromny wpływ na zdrowie niszcząc organizm od wewnątrz. Skutkuje to objawami psychosomatycznymi takimi jak ból kręgosłupa, migrena czy niestrawność. Kumulacja przeżyć i emocji prowadzi do ich eskalacji.W przyszłości, owe osoby stają się agresywne, impulsywne i często niezadowolone z siebie.

Czy znajoma Ci jest sytuacja, gdy osiągane cele przestają cieszyć i nie odczuwasz takiej satysfakcji i radości z wykonywanej pracy jak kiedyś?

W psychoterapii poznając siebie, nabywając wszelakie umiejętności, dochodzi do zyskania  komfortu psychofizycznego, zdrowia jak i samorozwoju.

Psychoterapia okazuje się szczególnie przydatna i skuteczna w świecie introwertyzmu, gdzie dane osoby są zamknięte w sobie, nie odczuwają potrzeby spotkań międzyludzkich. Nie dzielą się przeżywanymi emocjami i doświadczanymi uczuciami.  Psychoterapia pomaga w otwarciu się na ludzi, umiejętnym nawiązywaniu relacji i czerpaniu satysfakcji z kontaktów społecznych.

Tłumienie napięcia, stresu i emocji które są naturalne dla każdego z nas. Nie tylko destrukcyjnie wpływa na  komfort psychiczny ale również blokuje samorozwój, kreatywność jak i efektywność wykonywanej pracy.

Zestresowana kobieta pracująca w branży IT i korzystająca z psychoterapii
Źródło: Pexels.com

Psychoterapia jest pracą nad sobą w sferze intarpersonalnej, poprawy komfortu psychicznego zrozumienia samego siebie i interpersonalnej polegającej na rozumieniu innych, nabywaniu umiejętności porozumiewania się budowania kontaktów społecznych.

Poprzez samoświadomość prowadzi do zwiększenia komfortu życia i zmiany sposobu przeżywania. Zwiększa poczucie  satysfakcji z osiąganych sukcesów jak i  własnej skuteczności.

Praca w branży IT, choć jest jednym z najbardziej rozwijających i opłacalnych kierunków zawodowych dzisiejszych czasów, wymaga od pracowników nakładu ogromu pracy zaangażowania i często poświęcenia innych sfer swojego życia. Jak każda praca wywołuje stres, napięcie, a często charakterystyczny dla programistów perfekcjonizm, nie pozwala odpuścić powodując w przyszłości chroniczne zmęczenia, co skutkuje niską satysfakcje z osiąganych celów.

Rola psychoterapii

Warto pomyśleć o skorzystaniu z psychoterapii jak o dodatkowym kursie na Udemy, jako szkoleniu doskonalącym samego siebie. Poznając działanie techniczne swojego organizmu, swoich reakcji możemy przejąć nad nim kontrolę. Tylko wtedy możemy zarządzać swoim zachowaniem i relacjami w danych sytuacjach. Kierować nimi tak by czuć się lepiej, by czerpać większą satysfakcję z życia.

Dynamicznie rozwijający się rynek oraz ciągle powiększająca się liczba kandydatów gotowa do rozpoczęcia pracy w IT, wymaga nieustannej nauki, co często prowadzi do zbyt szybkiego wypalenia zawodowego. Tak jak programista, znający tylko wyłącznie jeden język/framework, ma znacznie ograniczone pole manewru zaś Webdeveloper posługujący się tylko HTML i CSS z zapomnianym już jQuery, nie będzie pożądanym pracownikiem. Ciągła nauka, należność poszerzania swojego warsztatu i bycia lepszym od konkurencji generuje stres, dlatego tak kluczowym jest w owych warunkach dbanie o swój komfort psychiczny. Przyglądanie się sobie, swoim potrzeba i reakcjom emocjonalnym, zdanie sobie sprawę z tego czego potrzebujemy i co da nam satysfakcję.

Pracując z psychologiem dochodzi do pogłębienia wiedzy na temat uczuć , dowiadujesz się skąd się biorą emocje i w jaki sposób służą adaptacji. Podczas terapii nabywasz umiejętności zrozumienia interakcji między myślami doznaniami fizycznymi i zachowaniem w procesie generowania wewnętrznych przeżyć emocjonalnych. Uczysz się śledzić własne odczucia dzięki temu stajesz się bardziej świadomy tego co przeżywasz. Poprzez uświadomienie sobie krótko i długotrwałych konsekwencji przestajesz wpadać w pułapkę własnych emocjonalnych reakcji.Lepsze rozumienie i świadomość emocji wypracowuje uważność bez oceniania i koncentrację na teraźniejszości . Tylko  przepracowanie przeszłości daje możliwość zrozumienie siebie, skupianie się na ,, tu i teraz” i osiąganiu wyznaczonych sobie celów.

Mężczyzna pracujący w branży IT, korzystający z psychoterapii
Źródło: Pexels.com

W Czym Pomaga Psychoterapia i na Czym Polega?

Dzięki rozmowie z psychoterapeutą, w procesie psychoterapii, pracujemy nad zrozumieniem własnych pragnień i ograniczeń. Poddawane są analizie nasze myśli, uczucia, a pracując nad nimi dochodzimy do tego czym spowodowane są owe ograniczenia i słabości oraz to jak można nad nimi pracować. Zyskując samoświadomość zdajemy sobie sprawę z tego, czego chcemy i co sprawia nam radość, a co jest przyczyną niechcianych emocji. Dochodzimy do wniosku, jak możemy osiągać sukces i czerpać satysfakcję z owych osiągnięć.

,,Bo tylko praca nad sobą i życie w zgodzie z własnym ,,Ja” prowadzi na szczyt”!

Fundamentalne jest zrozumienie własnych przeżyć emocjonalnych i ich akceptacja. Zwrócenie uwagi na myśli ( te powtarzane w duchu), doznania fizyczne ( to co odczuwasz w ciele) i zachowania to co robisz. Okazuje się to niezmiernie przydatne w zrozumieniu własnego stanu psychofizycznego, zrozumieniu siebie.

Dzięki owej analizie otrzymamy odpowiedź na często zadawane pytanie ,,Dlaczego tak się dzieje, że dane wydarzenia stresując wprowadzają w niepokój i ogarniają smutkiem, dlaczego z wcześniej zadowalających sukcesów dziś nie czerpie radości i satysfakcji ?!”.

Proces psychoterapii polega na skrupulatnej obserwacji i pracy nad sobą, swoim samodoskonaleniem i rozwojem.

Po pierwsze wyznaczenie celów i wzmacnianie motywacji. Rozumienie emocji, wypracowanie uważnej świadomości emocji poprzez  umiejętność elastyczności poznawczej nabywamy efektywne umiejętności panowania nad własnymi impulsywnymi reakcjami  i  zachowaniami. Uczymy radzenia sobie z odczuwalnymi emocjami złością, rozgoryczeniem. Osoba zaangażowana w proces zdobywa umiejętności rozpoznawania doznań fizycznych i mierzenia się z nimi. Dzięki czemu może uporać się z bólem głowy, brzucha czy bólami mięśniowymi spowodowanymi wewnętrznym niepokojem czy stresem – tak zwanymi objawami psychosomatycznymi.

Nabywa umiejętności radzenia sobie ze stresem, niepokojem jak i szeregiem innych odczuwanych emocji. Pracując nad własnymi schematami, obsesjami potrzebą perfekcji i niezmienności, dana osoba w końcu docenienia własne osiągnięcia, czerpie z nich satysfakcję, a także staje się bardziej otwarta i kreatywna snując nowe cele, wzmacniając swoją motywację, kreuje wizję na przyszłość.

Inwestując w swój rozwój oraz samoświadomość, walczysz o lepszą wersję siebie!

Artykuł napisała:
Klaudia Put – Psycholog, Psychoterapeuta,
www.hubimprovement.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.