Psychoterapia indywidualna, co musisz wiedzieć

Pokój psychoterapeutyczny

Co to jest psychoterapia?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czym jest psychoterapia, warto wiedzieć, że wywodzi się ona przede wszystkim z trzech nauk: filozofii, medycyny i psychologii. Łącząc w sobie wiedzę z nich, w celu leczenia wszelkiego rodzaju zaburzeń oraz problemów psychicznych pacjentów. Mówiąc najogólniej, co to jest psychoterapia, można określić ją jako bezpośredni kontakt pacjenta z psychoterapeutą, polegający na swobodnej, niczym niezaburzonej rozmowie, mającej moc uzdrawiania. Rozmowa ta jednak różni się od tych, które odbywane są na co dzień z rodziną lub przyjaciółmi, ponieważ pozbawiona jest krytycznego osądu, a także ładunku emocjonalnego ze strony psychoterapeuty, który podchodzi do omawianych kwestii w pełni neutralnie, nie obierając żadnego stanowiska, na podstawie więzi z pacjentem.

Jak wygląda psychoterapia?

To jak wygląda psychoterapia indywidualna zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim na początku niezbędne jest obranie właściwego dla problemów danej osoby, ich stopnia i jej psychiki nurtu terapeutycznego. Dlatego niekiedy psychoterapia, jak wygląda w dalszym etapie, zależy przede wszystkim od pierwszego spotkania. Nazywanego konsultacją wstępna, w jej trakcie psychoterapeuta zbiera wywiad, proponuje dane rozwiązanie, a następnie ustala z pacjentem częstotliwość spotkań i wstępną długość trwania terapii.

Następnie w trakcie realizowania już procesu terapeutycznego to jak wgląda psychoterapia indywidualna dla wielu osób, wydaje się niepozorne. W końcu jak rozmowa z obcą osobą może pomóc? Jednak to właśnie brak osądu i możliwość swobodnego wypowiedzenia, niekiedy skrywanych od lat rozterek, daje pozytywne rezultaty i ukojenie dla pacjentów. Pozwalając im zrozumieć, gdzie tak naprawdę zlokalizowane jest źródło ich problemów.

Jakie pytania zadaje psychoterapeuta?

Często osoby będące jeszcze przed rozpoczęciem psychoterapii obawiają się o to, jakie pytania zadaje psycholog. Bojąc się wywlekania na zewnątrz bolesnych wspomnień, czy sytuacji. Jednak najczęściej pytania psychologa ograniczają się do tego, o czym chce w danym dniu terapii rozmawiać pacjent oraz mają za zadanie nakierowywać go na pewne kwestie. Należy bowiem pamiętać, że psychoterapia indywidualna to swobodna, nieprzymuszona rozmowa, która ma wypływać od pacjenta. Natomiast jeśli nawet to, jakie pytanie zadaje psychoterapeuta, wydaje się dla dane osoby zbyt trudne na dany moment, może on swobodnie o tym powiedzieć, bez obawy o osądzanie czy naciskanie ze strony specjalisty.

Co daje psychoterapia? Czy pomaga?

Psychoterapia indywidualna posiada zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, którzy przede wszystkim wątpią w to, czy terapia pomaga. Za argument podają oni bowiem fakt, że jest to tylko rozmowa, za którą się płaci. Jednak nie mają w tym racji. Przede wszystkim to czy psychoterapia pomaga, zależy od samego pacjenta, który musi chcieć uzyskać pomoc poprzez przepracowanie i na kiedy na nowo zdefiniowanie pewnych kwestii. Bardzo często zdarza się jednak tak, że sama możliwość szczerego porozmawiania z kimś, kto nas nie zna, powoduje ulgę i przynosi rozwiązanie wielu problemów. To, co daje psychoterapia, to przede wszystkim poczucie sprawczości nad swoim życiem, odzyskanie świadomości, że to jak się czujemy, nie zależy od innych, a jedynie od nas samych, a także zrozumienie, że nie musimy trwać w traumatycznych przeżyciach przez całe życie.

Ile trwa psychoterapia?

Najczęściej zadawanym pytaniem, zaraz po tym, jak wygląda psychoterapia indywidualna, jest to, o to ile trwa psychoterapia. Warto na wstępie zaznaczyć, że nie ma jednego z góry określonego okresu jej trwania, który gwarantuje osiągniecie zamierzonych rezultatów. To jak długo trwa psychoterapia, zależne jest od złożoności problemów danego pacjenta, obranego nurty oraz samego przebiegu terapii. Najczęściej jednak zamyka się ona w kilkudziesięciu spotkaniach, które pozwalają rozwiązać jeden aspekt, wpływający na zdrowie psychiczne danej osoby. Spotkania te odbywają się najczęściej raz w tygodniu i trwają 50 minut.

 

Koszt psychoterapii

Skoro wiadomo już, że psychoterapia indywidualna to skuteczny sposób na rozwiązanie wielu problemów, warto także wiedzieć, ile kosztuje psychoterapia. Cena ta jest jednak trudna do jednoznacznego określenia, ponieważ najczęściej to ile kosztuje psychoterapia indywidualna, zależne jest od wielkości miejscowości, ilości psychoterapeutów oraz zainteresowania tego typu pomocą. Dla przykładu Ceny terapii indywidualnej w stolicy na poraterapii.pl to 150 złotych za pierwsze spotkanie i od 130 do 140 złotych za kolejne sesje terapeutyczne. Koszt ten może wydawać się duży, jednak to ile kosztuje psychoterapia w Warszawie w tym ośrodku, jest ściśle zależne od jakości zatrudnianych przez niego specjalistów, którzy oferują możliwość rozwiązywania swoich problemów z wykorzystaniem różnorodnych nurtów terapeutycznych.

Podsumowując, psychoterapia indywidualna to doskonały sposób, na odzyskanie radości z życia i uporanie się z doskwierającymi od dawna problemami oraz zaburzeniami natury psychicznej. Dzięki temu, że polega ona na rozmowie, czyli najpopularniejszej formie przekazu dla każdego, potrafi przynosić niespodziewane rezultaty, zwłaszcza dla tych osób, które powątpiewają w jej skuteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.