Recepta na zdrowie psychiczne

Odzyskaj zdrowie psychiczne

Patrząc na zdrowie psychiczne przez pryzmat konstytucji WHO, możemy je nazwać po prostu komfortem życia na każdej płaszczyźnie. Czy w takim razie istnieje jeden przepis na jego osiągniecie? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista. Jeśli pomnożymy to przez liczbę religii, następnie przez liczbę społeczeństw, na koniec przez subiektywne poglądy, to wyjdzie nam bardzo duża liczba recept na zdrowie psychiczne.

Czym jest zdrowie psychiczne

Na nasz komfort w życiu składa się kilka elementów określanych przez różne dziedziny nauki.

Medycyna

Ta nauka opisuje zapotrzebowanie oraz choroby naszego organizmu. Brak równowagi w tym aspekcie utrudnia osiągnięcie zdrowia psychicznego. Wiadomo „w zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Psychologia

Przechodząc do stanu naszego ducha, którego poczuciem zajmuje się psychologia należy zaznaczyć, że dużo dolegliwości ciała ma podłoże w psychice. Dlatego wsparcie psychiczne także ma wpływ na całokształt bytu człowieka.

Socjologia

Co jednak ma do tego społeczeństwo? Otóż człowiek jest z natury stworzeniem stadnym i kontakty w grupie są konieczne do utrzymania przez niego równowagi. W samotności zwyczajnie dziwaczeje.

To tyle z naukowego punktu widzenia. Jednak gdzie się kończy nauka tam zaczyna się wiara, czy aby na pewno?

Dojrzałość

Zdrowie psychiczne jest połączone z dojrzałością. Na czym to polega? Dojrzały człowiek jest pewny siebie, ale też stabilny emocjonalnie. Potrafi nie tylko przebaczać, ale także wyciągać wnioski.

Na osobie dojrzałej można w zupełności polegać. Potrafi ona odróżnić dobro od zła i nie jest podatna na manipulację. W sposób rozważny i zdyscyplinowany kieruje swoim życiem.

Co jednak z radością życia? Osoba zdrowa potrafi czerpać pełne zadowolenie z zabaw czy różnego rodzaju przyjemności. Co najważniejsze, nie dewastuje w ten sposób otoczenia. Wyrządzenie komuś niezasłużonej przykrości sprawia jej przykrość.

 

Osiągnięcie pełni zadowolenia w życiu nie oznacza spoczęcia na laurach. Ludzie dojrzali są bardzo pozytywnie nastawieniu do życia, a przebywanie z nimi to sama przyjemność. Pewność siebie to cecha charakterystyczna ludzi, którzy znaleźli sens swojego życia. Aż się prosi powiedzieć, że pieniądze szczęścia nie dają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.