Rehabilitacja – rodzaje, dla kogo i jaki sprzęt rehabilitacyjny się przyda

Sprzęt rehabilitacyjny

Rehabilitacja to bardzo ważny proces, który może odbywać się w warunkach szpitalnych albo w domu pod okiem rehabilitanta. Niestety nie każdy otrzyma od razu skierowanie do sanatorium, dlatego najpierw warto zdecydować się np. na zabiegi fizjoterapeutyczne. Miejscem, które powinien odwiedzić każdy pacjent po urazie lub operacji, jest poradnia rehabilitacyjna.

Kolejka do sanatorium jest zazwyczaj długa. Pacjent, któremu potrzebna jest rehabilitacja, nie powinien jednak bezczynnie czekać. Warto rozpocząć ćwiczenia pod okiem rehabilitanta, w którego wyborze pomoże np. lekarz ortopeda.

Rodzaje rehabilitacji – jaką terapię wybrać po operacji lub urazie?

Rodzaje rehabilitacji są różne, gdyż kierowane są na nią osoby z różnymi problemami. Terapia potrzebna jest nie tylko po złamaniu kończyny, ale również po udarze mózgu czy zawale serca. Niezależnie od rodzaju rehabilitacji, większość specjalistów w jej trakcie wykorzystuje sprzęt rehabilitacyjny, który umożliwia efektywniejsze ćwiczenia różnych partii mięśni, aby jeszcze szybciej powrócić do pełnej sprawności można po konsultacji z lekarzem prowadzącym wprowadzić ćwiczenia w domu. Odpowiednia intensywność oraz ćwiczenia z przyrządami rehabilitacyjnymi, które można zakupić w sklepie internetowym np. Ortopedio, pozwolą na zwiększenie efektywności rehabilitacji.

Można wyróżnić następujące typy rehabilitacji, które zależą od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania:

  • rehabilitacja w warunkach domowych, ambulatoryjnych, oddziału dziennego,
  • rehabilitacja ogólnoustrojowa, neurologiczna, pulmonologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego,
  • rehabilitacja kardiologiczna w warunkach oddziału stacjonarnego i w warunkach ambulatoryjnych,
  • rehabilitacja specjalistyczna.

Przykładowe zabiegi fizjoterapeutyczne w trakcie rehabilitacji

Wielu pacjentów podczas rehabilitacji korzysta z zabiegów fizjoterapeutycznych. Zalicza się do nich kinezyterapię, która polega na leczeniu ruchem. W jej trakcie wykonywane są różne ćwiczenia usprawniające. Ponadto w trakcie terapii niezbędny jest masaż, który poprawia krążenie oraz funkcjonowanie mięśni i stawów. Innym elementem takich zabiegów jest krioterapia, w której do leczenia wykorzystywane są niskie temperatury, co skutecznie poprawia kondycję psychofizyczną pacjenta. Dobrym rozwiązaniem jest balneoterapia – jest to leczenie kąpielami wodnymi. Pomóc może również jonoforeza, w której stosowane są bodźce elektryczne pobudzające nerwy i zmniejszające ból. Często wykorzystywanym zabiegiem jest także hydroterapia, gdzie leczy się przy użyciu natrysków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.