Rola kolagenu w organizmie człowieka

Kobieta u kosmetyczki wstrzykuje sobie botoks

Artykuł partnera.

Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym, spełniającym istotne funkcje strukturalne w praktycznie wszystkich tkanek. Jego budowa opiera się na charakterystycznych liniach prawoskrętnych oraz rozciągniętych helisach, wynikających z nawijania się trzech pojedynczych i lewoskrętnych łańcuchów polipeptydowych wokół wspólnej osi. W każdym łańcuchu znajdują się aminokwasy, takie jak glicyna, iminokwasy, prolina czy hydroksyprolina. Potrójna helisa stanowi podstawową jednostkę strukturalną kolagenu i nazywana jest tropokolagenem, a na jej końcach znajdują się telopeptydy odpowiadające z immunogenność białka. Kolagen jest odporny na oddziaływanie proteaz, a degradacji ulega jedynie na skutek działania kolagenzy.

Działanie i właściwości kolagenu

Białka kolagenowe odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie integralności strukturalnej poszczególnych tkanek oraz narządów. Ich zadaniem jest nie tylko wypełnienie przestrzeni międzykomórkowej, ale również zapewnienie tkankom wytrzymałości mechanicznej, elastyczności, sprężystości, twardości oraz sztywności. Kolagen posiada zdolność do wiązania wody, a także bierze udział w procesach związanych z krzepnięciem krwi. Z tego względu jest bardzo istotny dla regeneracji, np. przy gojeniu się ran, powstawaniu blizn czy zrastaniu kości po złamaniach. Kolagen ma również istotny wpływ na procesy powiązane z odnową komórkową w skórze, ponieważ odpowiada za jej właściwe nawilżenie, sprężystość oraz ogólny wygląd i kondycję. Białko to powalają na lepsze wchłanianie składników mineralnych, przez co wpływa na gęstość kości. Ich macierz pozakomórkowa w aż 90 proc. składa się z kolagenu, a także jego połączeń z fosforem, magnezem oraz wapniem. Substancja ta odpowiada ponadto za szereg procesów ochronnych i naprawczych, które zachodzą w tkance chrzęstnej. Kolagen ogranicza też aktywność enzymów generujących ból i stany zapalne.

Zadbana skóra twarzy

Zastosowanie kolagenu w medycynie estetycznej

Kolagen zapewnia pełną zgodność biologiczną z organizmami żywymi, a także jest nietoksyczny oraz posiada wiele cennych właściwości. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie jako biomateriał, który można wykorzystać w różnego rodzaju zabiegach medycyny estetycznej czy produktach farmaceutycznych. Jedną z takich procedur jest Onda, bazująca na zastosowaniu specjalnego urządzenia i innowacyjnej technologii mikrofal Coolwaves. W zabiegu tym dochodzi do skurczu włókien kolagenowych, a tym samym symulacji syntezy naturalnego kolagenu. Skóra zyskuje dzięki temu młody i jędrny wygląd. Zabieg Onda odbywa się przy wykorzystaniu dwóch głowic, pozwalających na precyzyjne dopasowanie parametrów urządzenia do potrzeb pacjentów. W ramach jednej sesji można nie tylko poprawić ogólną kondycję skóry, ale również zredukować gromadzący się pod nią cellulit oraz głębokie warstwy tkanki tłuszczowej Obecnie zabieg ten wykonać można w wielu polskich miastach, takich jak chociażby Warszawa. Jedną z klinik oferujących procedurę Onda jest Anlaya.

Stymulacja włókien kolagenowych

Urządzenie Onda bazujące na nowoczesnej technologii mikrofal Coolwaves posiada funkcjonalnie zaprojektowane głowie. Pierwsza z nich wykazuje działanie płytkie, natomiast druga głębokie. Połączenie ich działania podczas realizacji zabiegu pozwala na dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych miejsc i obszarów. Samo urządzenie działa wielopłaszczyznowo, dlatego zapewnia wiele korzyści. Za pomocą zabiegu można zredukować miejscowo zgromadzoną tkankę tłuszczową i zaawansowany cellulit, a także wyraźnie zagęścić skórę oraz zwiększyć jej jędrność .Procedura ta pozwala też na wyeliminowanie opornych fałdek z okolic ramion, boczków i brzucha, wymodelowanie pośladków oraz usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie pleców i nad kolanami. Sam zabieg Onda jest bezpieczny oraz praktycznie bezbolesny, dlatego nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Do codziennych aktywności można powrócić jeszcze tego samego dnia, w którym procedura została przeprowadzona. Wymagane jest jedynie spożywanie dużej ilości wody oraz przestrzeganie lekkostrawnej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.