Rosnąca popularność psychoterapii

Para siedzi na psychoterapii

Wzrost świadomości wagi zdrowia psychicznego jako immanentnej składowej naszego dobrostanu, zaowocował rosnącym zapotrzebowaniem na psychoterapię wśród społeczeństwa, które coraz częściej korzysta z tej formy pomocy w radzeniu sobie z zaburzeniami na tym polu. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej jej zagadnieniu.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń emocjonalnych oraz problemów natury psychicznej, która wykorzystuje rozmaite techniki terapeutyczne i opiera się na bezpośrednim kontakcie wykwalifikowanego terapeuty z pacjentem.

Do jej głównych założeń należy pomoc pacjentowi w zrozumieniu jego problemów oraz nauka jak sobie z nimi radzić w sposób zdrowy i skuteczny dzięki pracy nad negatywnymi wzorcami myślenia, emocji oraz zachowań.

Terapia, w zależności od rodzaju problemu, może być prowadzona indywidualnie, w grupie lub w parze, stacjonarnie lub online.

Jakie rodzaje psychoterapii wyróżniamy?

Spośród wielu rodzajów psychoterapii, do najpopularniejszych obecnie należą:

  • Terapia psychodynamiczna – skupiająca się na badaniu podświadomości pacjenta, a także historii jego relacji interpersonalnych, aby pomóc pacjentowi zrozumieć, jak jego myśli oraz zachowania są nieodłącznie związane z jego wcześniejszymi doświadczeniami.
  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) – koncentrująca się na połączeniu podejścia poznawczego oraz behawioralnego, aby pomóc pacjentom zmienić ich sposób myślenia oraz zachowania, które stanowią źródło problemów emocjonalnych.
  • Terapia psychoanalityczna – skupiająca się na zidentyfikowaniu, zrozumieniu i interpretowaniu nieświadomych sił, które wpływają na emocje, zachowania oraz myśli pacjenta.

Najlepsze placówki świadczące usługi z zakresu zdrowia psychicznego jak np. solutio-psychoterapia.pl, posiadają dostęp do wykwalifikowanych i certyfikowanych specjalistów pracujących we wszystkich nurtach, dzięki czemu będziemy mieli możliwość dopasowania najskuteczniejszej metody leczenia problemu w sprawie którego rozwiązania przychodzimy po pomoc.

Czy psychoterapia posiada potwierdzoną naukowo skuteczność?

Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają skuteczność psychoterapii w leczeniu wszelkich zaburzeń psychicznych.

Warto jednak zaznaczyć, że powodzenie leczenia będzie zawsze dodatkowo zależeć od wielu pozostałych czynników takich jak rodzaj samego zaburzenia, indywidualne cechy pacjenta, a także relacji między terapeutą a pacjentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.