Rozdzielność majątkowa – podstawowe informacje

Mężczyzna podpisuje dokumenty związane z rozdzielnością majątkową

Przeważnie po zawarciu związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Taki stan można przerwać przez wprowadzenie rozdzielności majątkowej. Na czym dokładnie to polega? Jak ustanowić rozdzielność majątkową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

  1. Rozdzielność majątkowa – co warto wiedzieć?
  2. Ustanowienie rozdzielności majątkowej
  3. Wycena nieruchomości przy podziale majątku

Nieruchomość to przeważnie najbardziej wartościowy składnik majątku wspólnego, dlatego odpowiednia wycena jest kluczowa przy jego podziale.

Rozdzielność majątkowa – co warto wiedzieć?

Rozdzielność majątkowa jest stosowana, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, która jest obarczona wysokim ryzykiem – wówczas zachodzi obawa egzekucji długów z majątku współmałżonka. Długi jednego z małżonków podczas trwania wspólności majątkowej mogą być ściągane także z majątku drugiej strony. Rzeczy takie jak zaległości podatkowe oraz zobowiązania w stosunku do kontrahentów powodują, że osoby prowadzące działalność gospodarczą charakteryzującą się wysokim stopniem ryzyka. Często ustanawiają rozdzielność majątkową w celu ochrony swojego majątku.
Istnieją 2 podstawowe sposoby, przez które powstaje rozdzielność majątkowa:

  • Rozdzielność majątkowa małżonków dobrowolna, która dzieli się dodatkowo na zwykłą rozdzielność majątkową i rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
  • Rozdzielność majątkowa w małżeństwie przymusowa, która występuje w sytuacji, gdy jedno z małżonków trwoni majątek wspólny albo nie przyczyna się do jego powiększania. Przykładowo jedna ze stron zarabia, buduje wspólny majątek i utrzymuje całą rodzinę, podczas gdy druga osoba beztrosko trwoni pieniądze, np. przez uzależnienie od alkoholu i hazardu. Inne sytuacje to długotrwałe pozbawienie wolności albo uchylanie się od pracy.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej

Zastanawiasz się, w jaki sposób można ustanowić rozdzielność majątkową? Można to zrobić u notariusza albo w sądzie. Warto pamiętać, że zdecydowanie prostszym sposobem jest podpisanie specjalnej umowy w formie aktu notarialnego zwanej intercyzą, która ustanawia rozdzielność majątkową. Podpisanie intercyzy u notariusza jest kwestią jednego dania, jeśli mąż i żona są zgodni co do treści zawieranej umowy; wówczas sprawa odbywa się szybko i bezboleśnie. Drugą opcją jest ustanowienie rozdzielności majątkowej na drodze sądowej. Jest ona przeważnie stosowana, gdy dochodzi do niewłaściwego postępowania współmałżonka.

Wycena nieruchomości przy podziale majątku

Zastanawiasz się, jakie nieruchomości podlegają podziałowi majątku po rozwodzie? Podlega mu każda nieruchomość, która została nabyta podczas trwania wspólności majątkowej małżeńskiej. Natomiast nieruchomości nabyte przez zapis, dziedziczenie albo darowiznę nie stanowią majątku wspólnego (chyba, że darczyńca postanowił inaczej).
Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę nie jest niezbędna podczas podziału majątku, jeśli strony zgadzają się co do wyceny nieruchomości. Wówczas nie ma potrzeby powoływania biegłego rzeczoznawcy. Zgodna wycena nieruchomości przy podziale majątku jest czynnikiem bardzo przyspieszającym postępowanie. Dodatkowo powoduje, że koszty znacznie spadają. Dlaczego? Ponieważ wycena nieruchomości przez profesjonalnego rzeczoznawcę jest czasochłonna i może okazać się niezwykle kosztowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.