Salon ze ścianą telewizyjną

Ściana telewizyjna w salonie

Większe przestrzenie, jaki obecnie udaje nam się uzyskiwać w domach i w mieszkaniach, pozwalają nam na stosowanie coraz bardziej odważnych eksperymentów aranżacyjnych. Nie bez znaczenia są tutaj także coraz bardziej złożone układy pomieszczeń, którymi raczą nas architekci. Zwłaszcza w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych. Jednym z ciekawszych pomysłów, jakie zdobywają popularność w ostatnim czasie, są tak zwane ściany telewizyjne. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej. Aranżacje ścian przewidujące ścianę telewizyjną są w dużej mierze naturalne i wynikają po części z rozwoju technologicznego. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

Salon zwrócony do swojego centrum

Aranżacje ścian w salonie w taki sposób, aby jedna z nich była ścianą frontowa, w stosunku do której zwrócony jest cały pokój, są stosunkowo nowym pomysłem. Przez większość historii salonu zdarzało się, że rolę centralną pełnił kominek, ale najczęściej był to pokój zorientowany do wnętrza, do swojego środka. To w centrum właśnie zorganizowane było życie. Zwykle przy jakiejś ławie. Potem nastał telewizor, a niedługo później meblościanka.

Na grobie meblościanki

To właśnie meblościanki są prekursorami aranżacji ścian, która zaowocowała ścianą telewizyjną. Układ mebli, w którym telewizor miał swoje specjalne miejsce, zwrócił całe pomieszczenie w jednym kierunku. Kiedy jednak tylko mięliśmy możliwość zakupienia czegoś ciekawszego, niż tylko siermiężne meblościanki, telewizorowi został stolik telewizyjny, a później różnego rodzaju bardziej wyrafinowane meble przeznaczone dla telewizora, magnetowidu, odtwarzacza DVD czy konsoli do gier. Były to czasy telewizorów kineskopowych, kiedy potrzebna była głębia dla ustawienia telewizora, zwłaszcza większego modelu. Dzisiaj dominują telewizory płaskie.

Wielka przestrzeń

Możliwość przytwierdzenia telewizora bezpośrednio do ściany dała nam wspaniałe pole do popisu związane z wykorzystaniem tej przestrzeni. Przede wszystkim, w praktyce zniknęła potrzeba instalowania jakichkolwiek szafek, stolików czy komody, która podpierałaby telewizor. Możemy też w nowej sytuacji pobawić się ścianą i nadać jej interesującego charakteru. Coraz częściej jest to ściana z cegły, specjalnych płyt betonowych lub z różnych form drewna. Możliwości jest cała masa.
Pojawia się mnóstwo pomysłów na stworzenie z tej ściany czegoś wyjątkowego, w czym pomaga nam też technologia. Zupełnie nowym rozwiązaniem są chociażby soundbary, czyli łączące się bezprzewodowo z innymi urządzeniami systemy audio zamknięte w formie swoistej belki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.