Samotność w związku – czy to jest możliwe?

Związek. Kobieta i męzczyzna

Razem, a jednak osobno – to chyba najtrafniejsze określenie samotności w związku. Jak to w ogóle jest możliwe, aby dwoje bliskich sobie ludzi, pomimo bycia razem, żyło w dwóch, zupełnie odrębnych światach? Samotność w związku może nas spotkać na każdym etapie przeżywania miłości…

Skąd wynika samotność w związku?

Przyczyn samotności może być kilka. Tak naprawdę potrzebny jest duży wgląd w siebie i w aktualną relację, aby wychwycić kiedy zaczęłam/łem odsuwać się od drugiej osoby i dlaczego. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są moje aktualne potrzeby i jak je spełnić, aby związek ponownie rozkwitł.

Samotność w związku może być wynikiem potrzeby zajęcia się własną osobą. Wynika to na przykład z tego, że wchodząc w dany związek wszystko inne przestało mieć znaczenie – praca rodzina, znajomi, hobby. Jednak w pewnym momencie nastaje czas, kiedy pojawiła się w głowie myśl „nie istnieje w tym związku”.

Ale dlaczego?

Dzieje się tak wtedy, gdy cały nasz świat i my sami w pełni podporządkowujmy się partnerowi, a wszystko co robimy służy jemu i związkowi – nie nam. I tak naprawdę nie ma w tej relacji naszych planów i celów, ale są plany drugiej połówki. Zatem jak radzić sobie z samotnością?

Przestaniemy czuć się samotni w związku, gdy zaczniemy realizować swoje własne życiowe cele. I to wcale nie oznacza, że nasz związek na tym ucierpi – warto o tym pamiętać.

Nie macie tych samych wartości

Na początku związku wszystko było w jak najlepszym porządku i właściwie to, że mieliście zupełnie odmienne wartości nie przeszkadzało Wam, aż do momentu, gdy „motylki w brzuchu” zaczęły znikać… Wspólne wartości są ważne w związku, ponieważ dzięki nim możecie wspólnie podejmować decyzje. Pomagają one także w lepszym rozumieniu siebie nawzajem.

Nie masz dobrych relacji z … samym sobą

Młoda dziewczyna. Samotność w związku
Źródło: pixabay.com

Niestety, aby wejść w zdrowy związek, w którym będziemy mogli poczuć się szczęśliwi, musimy najpierw zadbać o dobre relacje z samym sobą. Samotność w związku może wynikać z tego, iż „nie lubimy siebie”, boimy się zaufać, ponieważ już kiedyś zostaliśmy zranieni. To prowadzi do wielu konfliktów, ponieważ oczekujemy od partnera, że będzie on poświęcać nam większość swojego czasu, podczas, gdy my także możemy w tym czasie realizować siebie i swoje pasje. Częste pretensje o to, że partner poświęca nam zbyt mało uwagi wynikają z tego, że sami nie „dbamy o siebie”, czyli innymi słowy, nie realizujemy swoich pasji.

Miłość się wypaliła…

Większość osób boi się tego stwierdzenia, ale należy to podkreślić. Poczucie osamotnienia w związku może wynikać także z tego powodu. Warto zatem zastanowić się, czy nadal jesteśmy zainteresowani drugą połówką, czy nadal coś do niej czujemy, czy każde spotkanie wiąże się z tęsknotą, radością, czy może jednak kojarzy się z przymusem ? Jeśli tak, to warto zastanowić się, skąd takie odczucia się wzięły i jak można je zmienić. Być może wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian we wspólnej relacji, aby związek odżył na nowo?

Związek z poczucia obowiązku

To także klucz do samotności w związku. Z czego wynika związek z obowiązku? „Wszystkie znajome kogoś mają”, „rodzina ciągle wypytuje kiedy wyjdę za mąż”, „chciałabym już mieć dziecko”, „jestem w takim wieku, że muszę mieć już swoją rodzinę..”. itp. Przykładów jest mnóstwo. Tak naprawdę, to wiedz, że nie musisz niczego! Wszystko przyjdzie w swoim czasie, a wszystko co robimy na siłę  jedynie nas przytłacza. Dlaczego mamy się unieszczęśliwiać i tkwić w relacji, bo inni tego od nas oczekują, czy na siłę chcemy zmienić swój stan cywilny? Lepiej zaczekać na tę właściwą relację, w której poczujemy się komfortowo i będziemy szczęśliwi.

Po zdradzie …

Wybaczyliśmy, ale jednak nie potrafimy od nowa zaufać. Budowanie związku po zdradzie wymaga dużo cierpliwości i nie jest łatwe. Wymaga czasu i zaangażowania partnerów. Z utratą zaufania wiąże się poczucie straty, brak poczucia bezpieczeństwa. W rezultacie zdradzony partner odsuwa się. Korzystna w tym wypadku będzie terapia dla par, która pomoże od nowa zbudować związek i pomoże zaufać partnerowi.

Objawy samotności w związku:

  • poczucie bycia nieszczęśliwym, niedocenianym przez partnera,
  • poszukiwanie szczęścia poza związkiem,
  • spędzanie coraz mniejszej ilości czasu z partnerem,
  • poczucie przymusu w kwestii kontaktu z drugą połówką,
  • zastanawianie się nad tym, czy związek ma sens.

Jeśli już pojawiają się takie pytania w Twojej głowie, to znaczy, że Wasz związek przechodzi kryzys. Jeśli wychwycicie ten moment jak najszybciej, to zdecydowanie łatwiej Wam będzie odbudować Waszą relację.

Najprostszy sposób radzenia sobie z kryzysem

Źródło: pixabay.com

Często pary nie doceniają najłatwiejszej metody radzenia sobie z kryzysem. Jest nią rozmowa.
Szczera wymiana zdań na temat Waszych spostrzeżeń, odczuć, emocji, oczekiwać pomoże lepiej zrozumieć siebie wzajemnie. Pamiętaj, że znaczna część kryzysów w związku przychodzi właśnie z powodu złej komunikacji.
Ważna jest także akceptacja partnera – nie należy próbować zmieniać partnera na siłę, nawet jeśli nie odpowiada nam jego hobby, zainteresowania itp. Akceptuj go takim jaki jest. Nie obwiniaj połówki o wszystko, bo czasami wina leży po środku. I pamiętaj, że Wasz związek to nie tylko te złe chwile związane z kryzysem, ale także piękne wspomnienia, do których to właśnie należy wracać.

Czasem walka o związek przerasta nasze możliwości i pomimo wysiłku nadal nie widzimy efektów. Wtedy warto zastanowić się czy kontynuować związek.
Nie ma jednej skutecznej recepty na udany związek. Jednak, aby stworzyć zdrową relację najlepiej zacząć budować siebie od podstaw. To czy lubimy siebie i akceptujemy daje nam poczucie spełnienia, i tym samym szansę na udany związek, w którym nie będziemy samotni.

Artykuł napisała

Katarzyna Dembe – Psycholog z Krakowa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.