Sensoplastyka: pomysły na zabawy sensoryczne dla dzieci

Sensoplastyka z dzieckiem

Sensoplastyka to zabawa z wykorzystaniem wszystkich ludzkich zmysłów. Wbrew pozorom dobra jest dla osób w każdym wieku – nie tylko dla dzieci. Ciekawe, bo z sensoplastyką do czynienia mogą mieć już nawet noworodki!

Sensoplastyka – korzyści

Sensoplastyka wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Wpływa pozytywnie na symulację wszystkich zmysłów: węchu, wzroku, smaku, dotyku, słuchu. Dzięki niej dziecko buduje świadomość własnego ciała oraz przestrzeni, wpływa również na rozwój mowy. Działania sensoryczne wpływają pozytywnie na kreatywność dziecka i pozwalają uwolnić mu jego naturalną ekspresję twórczą. Z tej metody bardzo często korzystają dzieci niepełnosprawne – sensoplastyka jest dobrą rehabilitacją i wspaniałą metodą na poznawanie świata, zrozumienie procesu przemian różnych substancji.

Sensoplastyka dla dzieci

Sensoplastyka domowa jest dzisiaj bardzo popularna i wiele mam właśnie w ten sposób wypełnia wolny czas swojego dziecka. Dzisiaj akcesoria przydatne do sensoplastyki są łatwo dostępne, wiele z nich można zamówić w Internecie. Szeroki wybór proponuje sklep internetowy mojebambino.pl. Znaleźć tu można między innymi piankowe mini kuleczki, piasek kinetyczny, masę plastyczną, a także plastelinę, modelinę czy farby. Jakie są najbardziej lubiane zabawy sensoryczne dla dzieci? Jedną z nich jest stworzenie domowej piaskownicy za pomocą piasku kinetycznego. Jest miły w dotyku, świetnie nadaje się do modelowania, a kolejnym jego atutem jest to, że nie brudzi. Wielu pomysłów na zabawę nie uda się zrealizować bez plasteliny, modeliny, masy plastycznej czy ciastoliny.

Propozycją zabawy, która wspomoże motorykę ręki oraz pomoże rozwinąć zmysł dotyku są farby fakturowe. Dostępne są w pięciu kolorach, a  każda z nich ma inną strukturę. Zabawa przy użyciu tych farbek to duża pomoc dla dzieci niedowidzących bądź niewidomych. Niebanalne zabawy można przeprowadzić również z wykorzystaniem drucików kreatywnych – cienkich lub grubych. Dzięki ich niezwykłej elastyczności można uformować z nich różne figurki na przykład zwierząt czy kwiatów. Uwagę każdego dziecka przyciągnie zestaw pomponów. Zawiera nie tylko pompony, ale również druciki i oczy, dzięki czemu można stworzyć aż dwadzieścia cztery różne zwierzątka.

Oprócz materiałów nie może zabraknąć różnego rodzaju akcesoriów. Wałeczki do modelowania, akcesoria do modelowania form, czy tez foremki, w różnych kształtach na przykład owoców – to niezbędniki sensoplastyki. Świetnie spisują się również narzędzia do modelowania z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.