Słowa, czas, prezenty, przysługi, dotyk, czyli 5 języków miłości

języki miłości

Pisząc o relacjach, o miłości, wspólnym wzrastaniu, nie może zabraknąć informacji zawartych w książce: Gary’ego Chapman „5 języków MIŁOŚCI”. Odkrycie swojego języka miłości i języka swoich bliskich jest ważne, szczególnie jeśli wasze serca mają być pełne miłości. Zapraszam do styczniowego tekstu.


Ćwiczenie 1 Sprawdź się:

Rozwiąż test i zapisz wyniki:
https://mk-pl.github.io/5-jezykow-milosci/


Autor wyróżnia 5 języków używanych przez nas w komunikacji swoich uczuć. Są to: wyrażenia afirmatywne, dotyk, przyjmowanie podarunków, drobne przysługi, dobry czas. Część z was z pewnością, jest w stanie odpowiedzieć jaki jest jego „ojczysty język” na podstawie obserwacji czy doświadczeń. Poniżej przedstawiam charakterystykę poszczególnych języków wraz z przykładami.

Wyrażenia afirmatywne

Komplementy, budujące słowa, uprzejme, ośmielające (których zadaniem jest wsparcie i otwartość innych na działanie w sytuacjach, kiedy czują się niepewnie). Słowa pełne pokory (takie w których przejawiają się prośby, pragnienia, potrzeby, a nie żądania).

Przykłady: Świetnie wyglądasz w tej sukience; Dziękuję, że naprawiłeś nam samochód; Świetnie się bawiłem, chcę to powtórzyć.

Dotyk

Dotyk jeżykiem miłości
Źródło: Pexels.com

Masaż, poklepanie po ramieniu, przytulanie… Nie ogranicza się do jednego fragmentu ciała. „Receptory dotyku rozmieszczone są na całym ciele” człowieka. Niektóre są bardziej, inne mniej wrażliwe. Dotyk może być odebrany jako bycie kochanym w niemal każdym miejscu ciała. Ważne jest żeby pamiętać, że nie każdy dotyk jest postrzegany tak samo dobrze. Jednocześnie dotyk może prowadzić do powstania lub rozpadu związku, może komunikować miłość lub wyrządzić krzywdę.

Przykłady: Mąż i żona, narzeczeni trzymający się za ręce podczas spaceru czy zakupów; Przytulenie w trudnych chwilach;

Przyjmowanie podarunków

wręczanie prezentów
Źródło: Pexels.com

Inaczej dawanie i otrzymywanie prezentów. Są osoby dla których widoczne symbole miłości są o wiele ważniejsze niż dla innych. Prezentem może być coś kupionego i zrobionego własnoręcznie. Skąd mam wiedzieć co lubi? Często rozmawiając można się dowiedzieć czego ktoś potrzebuje. Możesz zapisywać sobie te potrzeby, kiedyś może się to przydać.

Przykłady: Pudełko ulubionych czekoladek na stole z karteczką „Miłego dnia😊”; Samodzielnie zrobiony prezent; Ty1;

Drobne przysługi

Pomoc przy codziennych czynnościach. Sprawianie przyjemności poprzez pomoc drugiemu. Służba innym. Jedyne czego potrzebujemy do działania to trochę chęci, energii, czasu i wysiłku.

Przykłady: Przygotowanie posiłku; Pozmywanie naczyń; Wysprzątanie domu; Umycie samochodu;

Dobry czas

Autor rozumie jako całkowite skupienie się na kimś. Oddanie się, poświęcenie swojej uwagi dla drugiej osoby. Poświęcanie się wspólnym aktywnościom, zaangażowanie w działania tej drugiej osoby z autentycznym zainteresowaniem.

Przykłady: Wspólne wyjście do restauracji; Szczere rozmowy; Snucie wspólnych planów i marzeń.


Ćwiczenie 2 Podziel się:

Podeślij komuś dzisiejszy tekst


Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, etap dzieciństwa, wychowanie również wpływają na możliwości i umiejętności do korzystania z metod czy narzędzi okazywania uczuć. Dodatkowo wpływa to na sposób w jaki się komunikujemy. Osoby, których językiem są wyrażenia afirmatywne będą wyczulone na zachowania związane z tym konkretnym językiem. Są w stanie odebrać z pozoru neutralne zachowanie jako coś naprawdę dużego. Jednak dobra wiadomość jest taka, że każdego z tych języków (wyrażenia afirmatywne, dobry czas, przyjmowanie podarunków drobne przysługi, dotyk) jesteśmy w stanie nauczyć się rozpoznawać i posługiwać.

Kilka cytatów:
„Prośby pozwalają ukierunkować miłość, żądania ją zatrzymują”
„Ludzie często krytykują swoich małżonków w tych sferach, które wiążą się z najważniejszymi dla nich samych potrzebami emocjonalnymi”
„Jeśli ojczystym językiem miłości ukochanej osoby jest dotyk, nic nie będzie ważniejsze niż objęcie jej, gdy płacze.”
„Ukryty potencjał twojego partnera w dziedzinach w których czuje się on niepewnie, może tylko czekać na Twoje ośmielające słowa”
„Większość osób skarżących się na to, że mąż czy żona z nimi nie rozmawia, nie ma na myśli tego, że w ogóle nic nie mówi.”

Dziękuję, że poświęciłeś chwilkę. Do przeczytania za miesiąc. Pozdrawiam i życzę dobrego dnia!

1 codziennie możesz być prezentem dla swoich bliskich. Jak? Podaruj im siebie, swoją uwagę, dobre słowo, wsparcie to co masz najcenniejsze, swój czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.