Spectrum psychologii

Psychologia

Psychologia mimo, że jest odrębną dziedziną bardzo mocno przenika się z innymi, wpływającymi na mózg i zachowanie. Zajmuje się badaniem zachowania zarówno pojedynczych osobników jak i całych społeczeństw oraz procesów jakie je generują. Wnioski wysnute na podstawie obserwacji są potwierdzane poprzez odpowiednie badania, które pozwalają na potwierdzenie założonej tezy.

Behavior

Zachowanie to jeden ze sposobów przetrwania danego gatunku jaki wypracowała natura w procesie ewolucji. Zachowanie to odpowiedź jednostki na bodziec zewnętrzny. Psychologia obserwuje i bada jak reaguje dany osobnik na zdarzenie, jakie zachodzą procesy w jego mózgu warunkujące odruch. Sprawdza jak kształtują i zmieniają się te reakcje i ich drogi w wyniku doświadczenia. Psychologia bada zazwyczaj jednostkę i jej interakcję ze społeczeństwem. Niekoniecznie musi to być człowiek może to być zwierzę, które pod wpływem impulsu jakim jest głód szuka wyjścia z labiryntu czy uczy się naciskać konkretny guzik, aby zdobyć pokarm.

Interakcje z innymi dyscyplinami

Badania nad zrozumieniem zachowania wymaga od psychologii wzięcia pod uwagę procesów zachodzących w mózgu, ciele człowieka. Do tego wpływ na zachowanie ma też behawior jak i zdrowie jednostki. Jest też nauką społeczną, która musi szukać czynników i odpowiedzi w takich dziedzinach jak politologia, socjologia czy kulturoznawstwo. Bardzo ważną dziedziną, z którą zazębia się psychologia jest biologia, zwłaszcza badająca procesy jakie zachodzą w mózgu, określająca stan zdrowia. Tak rozległa dziedzina jaką jest psychologia wiążąca się z wieloma innymi dziedzinami stanowi duże wyzwanie. Mimo to poznawanie jej aspektów oraz możliwości jakie ze sobą niesie daje dużą satysfakcje ludziom, którzy się nią zajmują.

Zrywając z historycznymi przekonaniami warunkowanymi często przez religię, przekonania, kulturę psychologowie XX wieku otworzyli się na wyodrębnienie i badanie indywidualnego zachowania jednostki. Empiryczne dane pozwalają na poprawne sformułowanie wniosków i nie dopuszczają do wystąpienia błędów wynikających z przekonań. W ten sposób wyklucza się powstawanie fałszywych wniosków budowanych przez różnego rodzaju autorytety.

Źródła:

  • Łachman R., Naus M. The episodic/semantic continuwn in an evolved machine, „Behavioral and Brain Sciences” (1984)
  • http://nobaproject.com/browse-content

3 Replies to “Spectrum psychologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.