Co sprawia że każdy z nas jest wyjątkowy?

Nić DNA

Wszyscy mamy wspólnego przodka ale bardzo się między sobą różnimy wyglądem czy cechami charakteru. Dokładnie temu zagadnieniu przygląda się genetyka, która bada w jaki sposób powstają te różnice, dlaczego oraz jak są przekazywane mutacje. Od każdego z rodziców dostaliśmy po połowie kombinacji genów. Dlatego nawet nasze rodzeństwo mimo podobieństwa jest inne.

Technologia DNA

DNA jest to materiał genetyczny znajdujący się w jądrze komórkowym. Jest to dokładnie kwas deoksyrybonukleinowy zbudowany z dwóch łańcuchów inaczej podwójnej helisy. Podstawową funkcją tego związku organicznego w naszym ciele jest przechowywanie informacji naszego genotypu. Poza tym pełni jeszcze funkcje kopiowania i przenoszenia informacji. Nić DNA upakowana jest w geny natomiast te stanowią strukturę zwaną chromosomami.

Dziedziczenie cech

Każdy z nas ma 23 pary chromosomów każda z par jest kombinacją od obojga rodziców. Jednak możliwości wymiany odcinków chromosomów podczas połączenia na poziomie komórkowym sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i nie do podrobienia. Nawet jak mamy brata czy siostrę to podobieństwo jest tylko częściowe. Bo oprócz genów istnieje też czynnik środowiskowy czyli wszystko to co nas otacza, z kim wchodzimy w reakcję wpływa na nasz fenotyp.

W genach zapisanych jest mnóstwo informacji dotyczących naszego wyglądu jak tez istotnych cech warunkujących zachowanie. Nie chodzi tu o to, że los zapisany jest w gwiazdach i życiem kieruje przeznaczenie. Bardziej kolokwialnym jest podejście, że tu są określone nasze możliwości. A to jak je użyjemy wpłynie bezpośrednio na nasz los.

Źródła:

  • https://www.brainpickings.org/
  • https://www.psychologytoday.com/blog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.