Strategia naszej osobowości

Dwie twarze

Fizjologiczna strona naszego mózgu i odkrycia często kłócą się z dogmatami religijnymi. Szczególnie szokujące było w XVII w twierdzenie o całkowicie fizjologicznych aspektach naszego zachowania i decyzji. Tak mniej więcej uważał Kartezjusz.

Nie samym genem żyjemy

Znaczny wpływ ma na nasze zachowanie też środowisko w jakim przebywamy. Jednak geny warunkują podatność na pewne przypadłości czy określają możliwości danej jednostki. Tak też jest z uzależnieniami. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że większe szanse na zostanie alkoholikiem ma osoba z rodziny uzależnionej. Nawet jeśli wychowuje się poza tym środowiskiem. Świadczy to o predyspozycji zapisanej w genach.

Wpływ środowiska

O wiele większe szanse ma na uzależnienie osoba, która wychowuje się w warunkach prowokujących ją do tego zachowania. Przy tym alkoholizm jednego z rodziców biologicznych podwaja szansę wpadnięcia w nałóg. Psychologia stara się znaleźć powiązanie między czynnikiem genetycznym, a alkoholizmem tak aby móc go wyodrębnić. W miarę postępu badań okazuje się, że istotną rolą w nieujawnianiu się tego procesu jest też czynnik środowiskowy. Badania nad bliźniaczkami wykazały, że u zamężnych był mniejszy procent uzależnienia. Prawdopodobnie chodziło o akceptację społeczną i wsparcie.

Niektórzy z nas mają większe możliwości aby ulec tej chorobie. Jednak możliwości nie są gwarancją jej zaistnienia. Najważniejsze w walce z nałogiem jest świadomość o predyspozycji, a nie przeznaczeniu. Można to trochę porównać do alergii na dany produkt. Unikanie spożywania go nie wywołuje choroby. Natomiast oba schorzenia powodują fizyczne i psychiczne dolegliwości.

One Reply to “Strategia naszej osobowości”

  1. Czytałem już tak wiele publikacji w tym temacie, że już żadna teoria mnie nie zaskoczy. Myślę, że najrozsądniejsza jest ta mówiąca o tym, że to jacy jesteśmy jest uwarunkowane w 60-70% od genów, nad resztą można pracować. Trochę to pesymistyczne, a z drugiej strony…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.