Struktura i funkcje mózgu

Geniusz w komórkach

Mózg jest to organ stanowiący połączenie ogromnej sieci komórek nerwowych (neuronów). Sam w sobie nie odczuwa bólu jednak jest odpowiedzialny za jego identyfikację z innych tkanek i organów. Dlatego czujemy jak się poparzymy i kojarzymy, że to uczucie to ból wywołany poparzeniem. Ten wniosek jest wynikiem szybkiej analizy i przepływu informacji do mózgu i między jego poszczególnymi obszarami. Dzieje się to bardzo szybko, dlatego jesteśmy w stanie ułamku sekundy cofnąć dłoń od źródła gorąca.

Pień mózgu

Jest on obecny u wszystkich kręgowców. Odpowiada za regulację procesów wewnątrz organizmu. Rdzeń przedłużony znajduje się na samym szczycie rdzenia kręgowego reguluje funkcje oddychania, chodzenia, snu oraz akcji serca. Jest on również miejscem krzyżowania się włókien nerwowych przebiegających z mózgu do ciała. Dlatego lewa strona ciała łączy się z prawą półkulą a prawa z lewą półkulą mózgu. Do tej struktury należy też móżdżek odpowiedzialny za koordynację ruchową. Jego uszkodzenie powoduje bezładny chód tzw. pląsanie. Twór siatkowy jest zbudowany z gęstej siatki komórek nerwowych. Pełni on funkcje stymulatora kory mózgu. „Czuwa” nawet podczas snu. Jego uszkodzenie może prowadzić do śpiączki.

Układ limbiczny

Jest to struktura charakterystyczna dla ssaków. Przede wszystkim ma funkcje regulującą m.in. ciśnienia krwi, poziomu cukru i innych. Poza tym uczestniczy w procesach budowania emocji i pamięciowych. Składają się na niego struktury takie jak hipokamp, ciało migdałowate i podwzgórze. Cały ten układ bierze udział w skomplikowanej reakcji na bodźce w postaci stanów i zachowania emocjonalnych. Pełni on ważną role w procesie zapamiętywania oraz motywacji. Odpowiedzialny jest za ogarniające nas niekiedy głębokie stany uniesienia emocjonalnego gdzie nie panujemy nad swoimi emocjami.

Kora mózgowa

U człowieka stanowi ona około 1/3 całej masy mózgu. Stanowi ona połączenie dwóch półkul za pomocą ciała modzelowatego, które jest pomostem przepływu informacji między półkulami. Ogólnie półkule dzielą się na w sumie 4 płaty. Każdy z nich odpowiada za inne funkcje i czynności życiowe od muzyki, rozpoznawania dźwięków tonacji po empatię i rozpoznawanie kolorów. Udało się sporządzić w miarę dokładną mapę mózgu. Wiadomo, że w przedniej części czaszki znajduje się płat czołowy, który odpowiada za pamięć, myślenie, planowanie, podejmowanie decyzji, ocenę sytuacji i emocji oraz pamięć wyuczonych ruchów jak nawyki.

Źródła:

  • http://musicbrainerblogger.blogspot.com/
  • http://journals.sagepub.com/home/pss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.