Symbolika tatuaży – tatuaż oznaczający samotność

tatuaż motyl

Czy wiesz kto zapoczątkował sztukę tatuażu? Jakie ma ona znaczenie i co symbolizują poszczególne malowidła na ciele? Ile trzeba wydać na fajny tatuaż? Czemu tatuaż oznaczający samotność jest jednym z najpowszechniejszych? Chcesz znać odpowiedź na te pytania? Przeczytaj poniższy artykuł.

Krótka historia tatuażu

We współczesnym świecie tatuaż stał się sztuką, która w sposób trwały dekoruje nasze ciała. Jeszcze nie tak dawno kojarzony był głównie z osadzonymi w więzieniach i ich grypserą. Dziś stanowi sposób wyrażenia własnej osobowości i uczuć.

Historia tatuażu ponoć sięga swymi korzeniami aż do starożytności, a dokładnie ponad trzech tysięcy lat przed naszą erą. To z tego okresu pochodzi najstarsze wytatuowane cało, jakie do dziś zostało znalezione. Ponoć na powierzchni skóry człowiek ten miał aż 61 malowideł.

Uznaje się, że pierwsze rysunki na ciele były związane z rytualnymi obrzędami. Ludzie, u których je wykonano pochodzą między innymi z Egiptu, Filipin, Mongolii, Chin, a nawet Rosji.

Jakie są ceny tatuaży

Ceny tatuaży wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Zależą one od stopnia trudności, ilości wykorzystanych barw, wielkości. Najtańsze są małe tatuaże, w postaci znaków lub liter. Najwyższe ceny osiągają tatuaże typu rękaw oraz tatuaże 3D.

Na koszt całego przedsięwzięcia wpływ ma również renoma studia tatuażu. Jednak jeśli chodzi o ten rodzaj sztuki, nie należy oszczędzać i najlepiej wybrać się do fachowca z kilkuletnim doświadczeniem. Dzięki temu klient będzie miał pewność, że nie zostanie zarażony żadną chorobą zakaźnej typu HCV czy HIV, a tatuaż będzie wykonany starannie i dokładnie. W końcu zostanie na skórze do końca życia.

Symbolika tatuaży

Zazwyczaj osoba, która decyduje się na tatuaż ma już na niego jakiś pomysł. Często są to ważne daty, imiona, ulubione sentencje, bohaterowie powieści, itp. Niektóre tatuaże mają przykrywać blizny, inne stanowić ozdobę ciała, np. nóg, rąk, pleców, a jeszcze inne- seksualnie kusić płeć przeciwną.

Są jednak wzory tatuaży, które są bardzo powszechne i mają konkretną symbolikę. Niektóre oznaczają miłość i seksualność, inne wielką samotność, a jeszcze inne odwagę, niezłomność albo agresję.  O to najczęściej wybierane tatuaże i ich znaczenie:

 • Feniks – oznacza niełatwe życie, pokonanie przeciwności losu, odrodzenie.
 • Lew – oznacza odwagę, waleczność, podejmowanie działań, ale także bohaterstwo i mądrość.
 • Pająk – oznacza szczęście, duchową mądrość, porządek, życie i energię.
 • Wąż – oznacza mądrość, opanowanie, zdrowie, ochronę.
 • Słońce – oznacza życie i płodność.
 • Anioł – oznacza niewinność, nadzieję, miłość i ochronę.
 • Ptasie pióra – oznacza oświecenie, duchową podróż, ale także tak zwanego wolnego ducha.
 • Drzewo – oznacza energię, odrodzenie się, zdrowie, witalność.
 • Ogień – oznacza transformację, pasję, energię i zmysłowość.
 • Motyl- oznacza miłość, czułość, delikatność, skłonność do zmian i metamorfoz
 • Czaszka – oznacza śmierć, ale także niezniszczalność.
 • Pawie pióro – oznacza piękno, seksualność i zmysłowość.
 • Orzeł – oznacza siłę, nieustraszony charakter, wytrzymałość, zwycięstwo.
 • Skorpion – oznacza energię, siłę, agresję, niepokój, niebezpieczeństwo.
 • Kotwica – oznacza wierność, bezpieczeństwo, stabilizację i wytrwałość.
 • Serce – oznacza wiarę, nadzieję i miłość.
 • Podkowa – oznacza szczęście, zwycięstwo.
 • Drut kolczasty – oznacza, że dana osoba przebywała w Zakładzie Karnym.

tatua z róża

Dlaczego tak często wybieramy tatuaże oznaczające wielką samotność

Bardzo powszechne stały się również tatuaże oznaczające samotność. Dlaczego? Ponieważ we współczesnym świecie jest ona bardzo powszechna. Cały rozwój cywilizacji i postęp technologii sprawił, że ludzie izolują się w domach.

Często sami nie zdają sobie sprawy z tego, że zatracenie się w wirtualnej rzeczywistości prowadzi do wielkiej samotności. Osoby, które postanowiły podjąć walkę z takim swoim stanem, oraz te, które ją wygrały często tatuują sobie na ciele motywy lisa (choćby tego z Małego Księcia), samotne, uschnięte drzewo, kwiat lawendy, żonkila.

Samotność jako wolność, poszukiwanie nowej miłości symbolizuje otwarta kłódka, natomiast wielką samotność po nieszczęśliwej miłości oznacza serce przebite strzałą. Ludzie samotni często też tatuują sobie kompasy, których symbolika oznacza zagubienie się w życiu, poszukiwanie własnej drogi.

Zachęcamy także do przeczytania innego naszego artykułu, opisującego znaczenie i symbolikę tatuaży:

Znaczenie i symbolika tatuaży, które musisz poznać przed podjęciem decyzji!

 

Artykuł napisała:
Beata Dymarska-Smoter – Dziennikarz

Źródło:

 • A. Zwoliński, Mowa tatuażu, 2018.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.