Szczoteczka soniczna czy manualna – która lepsza?

Kobieta po umyciu zębów uśmiecha się do lustra z ręcznikiem na głowie

Od wielu już lat szczoteczki soniczne podbijają serca wielu osób. W końcu pojawiło się urządzenie, które łączy funkcje praktyczne z estetycznymi oraz udogodnieniami ułatwiającymi mycie zębów. Czy szczoteczki soniczne są rzeczywiście lepsze, niż szczoteczki manualne? A może wiele zależy od regularności higieny oraz techniki mycia zębów?

Szczoteczki manualne – tradycyjne 

Szczoteczki manualne powstały już w 1728 roku, a więc około trzysta lat temu, gdy francuski lekarz zdecydował się na stworzenie szczoteczki z końskiego włosia. W ten sposób coraz więcej osób zaczęło dbać o higienę jamy ustnej, a szczoteczki upowszechniły się tak bardzo, że jakiś czas później stosowały je wszystkie klasy społeczne. W tym miejscu warto dodać, że już w XV wieku powstawały przyrządy podobne do obecnych szczoteczek do zębów, jednak nie cieszyły się one dużą popularnością. Manualne szczoteczki są więc zdecydowanie tradycyjnymi akcesoriami do higieny jamy ustnej, które wciąż wiele osób używa. Zaletą takich szczoteczek jest ich niska cena, zwłaszcza w porównaniu do modeli elektrycznych i sonicznych. Tradycyjne szczoteczki posiadają różnej twardości włókna. Bardzo miękkie szczoteczki doskonale sprawdzą się na przykład przy wrażliwych dziąsłach lub przy nadwrażliwości zębów. 

Szczoteczki soniczne – nowoczesne 

Szczoteczki soniczne są popularne tak naprawdę dopiero od kilku lat. W latach 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku królowały szczoteczki elektryczne i manualne. Soniczne stały się popularne nieco później. Obecnie są one bardzo chętnie wybierane przez użytkowników, ponieważ zapewniają bardzo dokładne czyszczenie zębów i są delikatne dla dziąseł. Wykonują nawet do 96 tysięcy ruchów na minutę. Badania wykazują, że usuwają w ten sposób nawet kilkakrotnie więcej płytki nazębnej niż modele manualne w tym samym czasie. Szczoteczki soniczne są bardzo proste w użyciu i są w wyposażone w wiele funkcji ułatwiających mycie zębów. Wbudowany timer pozwala myć zęby odpowiednio długo. Ma to spore znaczenie dla osób, które dotychczas myły zęby przez kilka lub kilkanaście sekund. 

Szczoteczka soniczna pod wieloma względami znacznie lepiej sprawdzi się niż szczoteczka manualna, szczególnie jeśli nie mamy opanowanej poprawnej techniki mycia zębów szczoteczką manualną lub myjemy zęby za krótko i pobieżnie. Po szczoteczkę soniczną warto sięgnąć wtedy, gdy nie jesteśmy zadowoleni z efektów mycia zębów szczoteczką tradycyjną. Choć szczoteczka soniczna może sprawdzić się lepiej, to warto pamiętać, że szczoteczką manualną również możemy bardzo dobrze zadbać o czystość zębów. Ważne jest aby szczoteczką manualną myć zęby co najmniej 2-3 minuty. Dodatkowo bardzo istotna jest technika mycia, dzięki której jesteśmy w stanie bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie obszary w jamie ustnej. Ostatecznie rodzaj szczoteczki powinniśmy dobrać pod nasze potrzeby. Niektórzy są przyzwyczajeni do modeli manualnych, zwłaszcza miękkich, a tym samym wybierają je od lat. Inni chętniej stosują szczoteczki soniczne, które mogą pomóc w lepszej higienie jamy ustnej. Największe znaczenie ma jednak regularność i systematyczność. Zęby należy myć 2 razy dziennie, rano i wieczorem, przez 2-3 minuty. Oprócz tego należy pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, przy użyciu nici dentystycznej i/lub irygatora do zębów. Tylko tak możemy zachować zdrowe zęby i dziąsła na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.