Szkolenie psa obronnego

Szkolenie psa

Zanim kupimy psa, z pewnością zastanawiamy się nad jego charakterem, rasą, wyglądem i tym, czego będziemy od niego oczekiwać. Coraz więcej rodzin, która posiada już dorosłe dzieciaki decyduje się na kupno dużego psa, który będzie pełnił funkcję stróża i opiekuna posesji.

Na czym polega szkolenie psa obronnego

Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wiele raz, zwłaszcza tych dużych, przeznaczonych na psy stróżujące należy odpowiednio szkolić już od szczeniaka. Przed przystąpieniem do właściwego kursu na psa obronnego, pies powinien mieć dyplom PT pierwszego stopnia, zapewniający o takich podstawowych umiejętnościach, jak chodzenie przy nodze na smyczy i bez, przybieganie na wezwanie, komenda siad, zostań, leżeć, aportowanie, bieganie na rozkaz oraz komendy na odległość.

Szkolenie psa obronnego rozpoczyna się od wzbudzenia w psie sposobu manifestowania instynktu obronnego w sposób czynny – pies, idąc przy nodze właściciela nie może jednak zachowywać się agresywnie, wyrywać się i szczekać. Podczas treningu przewodnik współpracuje z pozorantem, gdzie pozorant bezpośrednio atakuje przewodnika i w tym momencie powinna nastąpić odpowiednia reakcja zwierzęcia. Pies jednak bez komendy nie może rzucić się w pogoń za napastnikiem.

Cena i przebieg szkoleń

Szkolenie psa obronnego jest czasochłonne, dzieli się na kilkanaście spotkań po blisko dwie godziny i obejmuje trenowanie komend: uważaj, bierz, zostaw oraz przywołanie psa do ataku, pościg za napastnikiem, obrona przed napadem z ukrycia, obrona przed napastnikiem z bronią, atakowanie psa, nauka samodzielności oraz komendy optyczne. Ceny kursów wahają się od 1000 do 3000 złotych.

Szkolenie psa w domu

Szkolenie powinniśmy zacząć wtedy, gdy pies zaadoptuje się w nowym otoczeniu i nie będzie reagował strachem. Aby wyszkolić psa na spokojnego i godnego obrońcę naszego domu, ćwiczmy z nim codziennie podstawowe komendy, zapewniajmy odpowiednie warunki bytowe i pożywienie. Jeśli mamy małe dzieci, nie odgradzajmy ich od szczeniaka, który w przyszłości ma być psem obronnym. Socjalizacja psa powinna iść na równi z utrwalaniem świeżo nabytych umiejętności. Ćwiczenia podzielmy na kilka krótkich sesji w ciągu dnia, a każde posłuszeństwo nagradzajmy smakołykiem lub pochwałą.

Jednak najważniejsze w tresowaniu psa na stróża obronnego jest dostosowywanie kryteriów trudności ćwiczeń do możliwości zwierzęcia.

Artykuł powstał we współpracy ze Sklepem Zoologicznym www.Keko.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.