Szkoły i nurty psychoterapii – co warto wiedzieć?

Para spędza czas na psychoterapii

Każdy psycholog, który postanowi zostać psychoterapeutą, podczas swojej nauki musi wyznaczyć kierunek przyszłej pracy zawodowej. Dotyczy to przede wszystkim specjalizacji w zakresie leczonych chorób i zaburzeń, ale również i nurtu, w którym będzie kontynuował edukację, a następnie prowadził sesje psychoterapeutyczne. W tym artykule poznasz najważniejsze nurty i szkoły w psychoterapii.

Psychoterapia psychodynamiczna

Obecnie istnieje sporo nurtów oraz szkół w psychoterapii. Każdy z nich ma swoje unikalne podejście i techniki terapeutyczne. Na początku warto zacząć od najpopularniejszej szkoły czyli psychodynamicznej. Oparta jest ona na pracy z podświadomymi procesami psychicznymi. Jej celem jest zrozumienie wewnętrznych konfliktów oraz odkrycie związków pomiędzy teraźniejszymi problemami, a wcześniejszymi doświadczeniami i relacjami. Psychoterapia psychodynamiczna wykorzystuje rozmaite techniki. Najczęściej są to:

  • wolne skojarzenia,
  • interpretacje,
  • analizy transferu i kontrtransferu,
  • analiza przeniesienia i oporu,
  • analiza wczesnych doświadczeń i relacji.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT

Psychoterapia poznawczo-behawioralna skupia się na rozpoznaniu nieprzystosowawczych i szkodliwych przekonań, interpretacji sytuacji i sposobu reagowania na nie. Terapia CBT skupia się na rozwijaniu nowych, bardziej konstruktywnych i przystosowawczych sposobów reagowania na różne, istotne sytuacje, a także modyfikacji sposobu ich interpretacji. Zgodnie z założeniem nurtu poznawczo-behawioralnego, wiele objawów jak np. lęk można zniwelować poprzez zmianę postrzegania siebie i sytuacji wyzwalających lęk, w czym pomagają również nowe strategie zachowania w kontakcie z triggerami.

Psychoterapia ta cechuje się ustrukturyzowaną, ograniczoną w czasie oraz zorientowaną na konkretne cele i problemy formą współpracy psychoterapeuty oraz pacjenta. Dzięki zmianie sposobu myślenia, pacjent może uzyskać lepsze samopoczucie.

Psychoterapia integratywna

Psychoterapia integratywna to podejście terapeutyczne korzystające z rozmaitych metod terapeutycznych oraz podejść w leczeniu pacjenta. Mowa tutaj o podejściu integrującym, pozwalającym specjaliście na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb i problemów. Warto zaznaczyć, że terapia integracyjna opiera się na założeniu, że każdy pacjent jest inny i ma unikalne potrzeby terapeutyczne. Dlatego terapeuci, którzy stosują tę metodę, starają się dostosować swoje podejście do potrzeb każdej osoby, czerpiąc z różnych nurtów i szkół psychoterapii.

Psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniach skupia się na rozpoznaniu i wzmacnianiu zasobów pacjenta. Terapeuta i pacjent współpracują w celu poszukiwania konkretnych rozwiązań dla problemów, zamiast skupiania się na analizowaniu przeszłości. W Psychoterapii skoncentrowanej na rozwiązaniach psychoterapeuta stawia pytania, które pomagają pacjentowi dostrzec własne umiejętności, siły i sukcesy (zasoby), co przyczynia się do budowania poczucia własnej skuteczności i wartości. Terapia ta koncentruje się na tworzeniu konkretnych planów działania i wzmacnianiu pacjenta w ich wdrażaniu.

Hipnoterapia

Hipnoterapia to podejście terapeutyczne mające na celu poprawę dobrostanu pacjenta, zniwelowanie dokuczających mu objawów, a także poprawę ogólnego samopoczucia i funkcjonowania, poprzez wprowadzenie go w stan hipnozy, rozumianej jako trans lub bardzo głębokie rozluźnienie. W trakcie hipnozy pacjent przechodzi przez różne traumatyczne sytuacje z przeszłości lub sytuacje, w których odczuwał duże natężenie niepożądanych objawów, aby przepracować je w stanie głębokiego, przyjemnego rozluźnienia. W trakcie hipnoterapii, terapeuta może indukować również sugestie, które zgodnie z teorią transową mają wpływać na podświadomość pacjenta i pomóc mu wdrożyć pożądane zmiany.

Źródło: https://znajdzterapie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.