Szybkie czytanie, czyli jak przyspieszyć swój rozwój 10-krotnie w ciągu miesiącaPartnerski

Kobieta siedzi w fotelu i czyta

Żyjemy w świecie, który bez przerwy zarzuca nas informacją. Potrzebujemy jej nie tylko do wykonywania naszych codziennych obowiązków, ale także do ciągłego rozwoju. Przeciętny Polak nie czyta nawet jednej książki rocznie, a jego zarobki to około 2000 zł miesięcznie. Dlaczego tak jest i co możemy z tym zrobić?

Początki

Przede wszystkim należy zastanowić się, czego nam brakuje. Prawdopodobnie właśnie odpowiedziałeś sobie na to pytanie – czasu i pieniędzy. Każdy z nas ma problem z co najmniej jedną z tych rzeczy. A co jeśli powiem Ci, że jest sposób aby to zmienić? Tym sposobem jest szybkie czytanie, czyli zespół technik pozwalających na przyspieszenie tempa, w jakim przyswajamy i przetwarzamy informacje – nawet dziesięciokrotnie! Jak najlepiej się do tego zabrać?

Jak każda umiejętność, szybkie czytanie wymaga systematycznej pracy. W internecie znajduje się mnóstwo niesprawdzonych informacji które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli chcesz osiągnąć dobry wynik, najlepiej zapisz się na dowolny kurs szybkiego czytania w Twoim mieście, lub – jeśli potrafisz uczyć się sam – zainwestuj w kurs szybkiego czytania online. Dobrym wyborem są kursy autorstwa MindPace. Nie zawsze jednak musisz wydawać pieniądze. Pierwsze kroki z szybkim czytaniem i tak trzeba postawić samemu. Podstawowe opisy technik są dostępne za darmo, i można je wypróbować w domu. Jedną z nich jest grupowanie.

Jak wykonać ćwiczenia grupowania?

To proste. Weź do ręki dowolną książkę lub skorzystaj z tekstu w internecie. Czytając normalnie, skupiasz się na przeskakiwaniu ze słowa na słowo. To podstawowy błąd. Nasz wzrok jest w stanie objąć całą grupę tekstów za jednym razem – a dzięki temu ograniczyć czas na tak zwane fiksacje. Teraz zamiast przeskakiwać ze słowa na słowo, spróbuj skupić się na grupie trzech wyrazów naraz. Dla przykładu, w zdaniu “krowa pije wodę”, skup wzrok na słowie “pije”. Jak widzisz, byłeś w stanie przeczytać w ten sposób całe wyrażenie. Od teraz czytając, skupiaj wzrok na grupach wyrazów, zamiast na samych wyrazach. W ten sposób możesz przyspieszyć tempo swojego czytania nawet dwukrotnie.

Każdą umiejętność trzeba trenować, i nie nastawiaj się na efekty bez pracy. Mimo to, jeśli będziesz systematycznie pracować nad umiejętnością szybkiego czytania, w ciągu kilku miesięcy pochłoniesz wystarczającą ilość informacji, aby znacząco zmienić swoje życie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.