Tablica adresowa na dom – jakie wymagania powinna spełniać?

Na ścianie domu wisi tabliczka z adresem

Według prawa oznakowanie domów jest obowiązkowe. Co ważne, przepisy dokładnie określają, jak powinno ono wyglądać. Zarówno tablice adresowe, jak i cyfry na dom muszą spełniać odpowiednie wymagania, dotyczące przede wszystkim ich umiejscowienia. Z tego też powodu nie można powiesić numerów domu w dowolnym miejscu. Gdzie zatem zainstalować numer domu. I jakie warunki muszą być przy tym spełnione?

Tablica adresowa i regulacje prawne

Praktycznie każda posesja wskazana jako miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej posiada swój własny numer porządkowy. To on, wraz z nazwą ulicy oraz kodem pocztowym i nazwą miejscowości stanowi jej adres. Oznakowanie budynku jest zatem niezbędne w celu jego lokalizacji. Z tego też powodu tablica adresowa musi być umiejscowiona przede wszystkim w taki sposób, aby była ona doskonale widoczna z drogi, zarówno w dzień, jak i po zmroku.

Przy czym warto zaznaczyć, że o obowiązku oznakowania budynków oraz jego formie mówi kilka przepisów i regulacji prawnych, takich jak:

  • prawo geodezyjne i kartograficzne,
  • kodeks wykroczeń,
  • ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej,
  • inne przepisy lokalne odnośnie oznakowania budynków.

Umiejscowienie tablicy adresowej

Ogólnie tablica adresowa musi być zamontowana na frontowej elewacji budynku w widocznym miejscu. Ponadto obok numeru domu powinna się na niej znajdować nazwa ulicy lub nazwa miejscowości (w sytuacji, gdy nie ma nadanej nazwy ulicy).

Warto zaznaczyć, że coraz częściej w miejsce zwykłego oznakowania wybierana jest tablica adresowa LED, która jest doskonale widoczna także w nocy. Przy czym tablica adresowa z podświetleniem może być wyposażona w czujnik zmierzchu, co sprawia, że jest ona w pełni samoobsługowa. Ciekawym rozwiązaniem są taż tablice adresowe solarne.

Tabliczna adresowa

Kiedy jest konieczna tablica adresowa na ogrodzenie?

W niektórych sytuacjach konieczne jest zainstalowanie tablicy adresowej na ogrodzeniu. Dzieje się tak wtedy, gdy dom znajduje się w głębi posesji lub kiedy elewacja frontowa budynku jest zastawiona przez rozłożystą roślinność obecną na działce. Wtedy numer domu wraz z ulicą musi być tak zamontowany, aby był czytelny z ulicy. Praktycznym rozwiązaniem w takiej sytuacji są również skrzynki pocztowe z numerem domu. One również są dostępne z podświetleniem LED.

Podsumowując, tablice adresowe według regulacji powinny być przede wszystkim doskonale widoczne z ulicy, zarówno w dzień, jak i w nocy. W sytuacji, kiedy budynek jest oddalony od drogi, należy zainstalować tablicę adresową bezpośrednio na frontowym ogrodzeniu, w odsłoniętym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.