Terapia alkoholowa – jak to działa?

mężczyzna z problemem alkoholowym

Alkohol jest jedną z najbardziej popularnych używek, po które sięgają ludzie w różnym wieku. Już dzieci mają pierwsze doświadczenia z piciem alkoholu, co jest wielce niepokojące. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje, że aż 2,3 mld osób pije alkohol na całym świecie, a przodują w tym Europejczycy.

Napoje wysokoprocentowe są spożywane najczęściej, co odpowiada 45 proc. całej konsumpcji, zaś na drugim miejscu znajduje się piwo – 34 proc. Problem alkoholowy ma coraz więcej osób, zwłaszcza panów – w skali światowej aż 237 mln mężczyzn ma zaburzenia związane z używaniem alkoholu. W Polsce dotyczy on ponad 2,5 mln osób. Jednym ze sposobów na wyjście z alkoholizmy jest terapia alkoholowa. W jaki sposób działa?

Mechanizm choroby alkoholowej

Zanim terapia alkoholowa może się rozpocząć, pacjent musi przyznać, często sam przed sobą oraz przed swoim otoczeniem, że rzeczywiście jest uzależniony od napojów wysokoprocentowych. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli przez miesiące, a nawet lata ukrywał uzależnienie.

Choroba alkoholowa, inaczej alkoholizm czy uzależnienie od alkoholu, to powszechny problem cywilizacyjny. Ma wiele etapów, a rozpoczyna się niemal niezauważalnie. Alkoholik pije regularnie i zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Nie potrafi przestać pić i odmówić sobie alkoholu. Wynajduje coraz to nowe okazje i przyczyny, dlaczego sięga po używkę. Myśli, że w każdej chwili może przestać pić, ale nie jest to prawdą. Końcowym etapem choroby alkoholowej jest zawsze całkowita destrukcja. Czas trwania poszczególnych etapów jest różny i zależy od konkretnej osoby. Jeśli w porę chory rozpocznie terapię alkoholową, ma szansę na łatwiejsze wyjście z uzależnienia. Im później trafi na odwyk, tym gorzej.

Detoksykacja alkoholika

Najskuteczniejszą z metod terapii alkoholowej uznaje się detoksykację, czyli odtruwanie organizmu. Odwyk czy też detoks alkoholowy związany jest z koniecznością całkowitego odstawienia alkoholu. Na ogół wymaga on wielkiej siły woli chorego lub po prostu zastosowania swoistego przymusu w ośrodku zamkniętym, gdzie pacjent nie ma szans na sięgnięcie po alkohol. Możliwe jest pojawienie się wówczas zespołu absencyjnego, z przeglądem objawów odstawiennych. Z tego względu detoksykacja alkoholika powinna odbywać się pod kontrolą personelu medycznego i ze wsparciem psychologicznym, które pozwala na zwiększenie motywacji do kontynuowania terapii alkoholowej.

Detoksykacja odbywa się etapowo. Najpierw stan pacjenta jest diagnozowany, co pozwala terapeutom na obranie właściwej strategii działania i udzielenie kierunkowej pomocy. Pacjent musi się dobrze odżywiać, a na oddziale zamkniętym uzupełniane są jego elektrolity, poziom nawodnienia, witamin i niezbędnych minerałów. Jeśli to konieczne, podawane są mu leki uspokajające, które mogą niwelować nieprzyjemne objawy abstynencyjne. Leczenie farmakologiczne pozwala na zlikwidowanie bólów głowy, złego i obniżonego samopoczucia, złagodzenie lęków czy drżenia kończyn i całego ciała. Detoksykacja może potrwać nawet kilkanaście dni, w zależności od poziomu uzależnienia pacjenta.

Terapia alkoholowa po odwyku

Kiedy odtruwanie organizmu zostanie zakończone, pacjent nie od razu opuszcza zamknięty ośrodek odwykowy. Bierze udział w dalszej terapii alkoholowej, tj. w grupowych spotkaniach terapeutycznych. Okres trzeźwości, który powiększa się z każdym dniem pobytu w danym ośrodku, w którym odbywa się terapia, pozwala na uświadomienie sobie sytuacji, w jakiej pacjent się znajduje. Może też odbywać indywidualną terapię psychologiczną, ale zwykle spotkania grupowe, tzw. grupa wsparcia, przeważają. Bez nich nie ma większych szans na całkowite zerwanie z alkoholem. Nałóg może być tak silny, że doświadczenia z etapu detoksykacji nie odstraszają pijącego od sięgnięcia po mocniejsze trunki.

Dowiedz się więcej o leczeniu alkoholizmu:

One Reply to “Terapia alkoholowa – jak to działa?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.