Terapia manualna – na czym polega i w jaki sposób pomoże osobom z dolegliwościami?

Kobieta na fizjoterapii

Artykuł partnera.

Dolegliwości związane z bólem mięśni i stawów to obecnie norma nie tylko wśród osób starszych, ale i znacznie młodszych. Siedzący tryb życia i nadmiar niezdrowej żywności prowadzą do wielu schorzeń, które rzecz jasna powinno się leczyć.

Dolegliwości związane z bólem mięśni i stawów to obecnie norma nie tylko wśród osób starszych, ale i znacznie młodszych. Siedzący tryb życia i nadmiar niezdrowej żywności prowadzą do wielu schorzeń, które rzecz jasna powinno się leczyć. Nie skarżąc się na problemy ortopedyczne, również warto się przed nimi chronić na wszelkie sposoby.

Oprócz regularnych ćwiczeń, zdrowego odżywiania i poświęcania większej ilości czasu na sen, każdy człowiek powinien dbać też o stan swojego układu ruchowego. W tym celu, co jakiś czas warto wybierać się do fizjoterapeuty, zawsze chętnego poprawić naszą mobilność i zakres ruchu. Jak wygląda taka wizyta i dlaczego terapia manualna stała się dziś nieodłączną częścią naszego życia? O tym opowiemy w poniższym wpisie.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna jest działem fizjoterapii, odpowiedzialnym za diagnostykę i leczenie problemów z mobilnością. Dzięki niej specjaliści są w stanie rozpoznać jakiekolwiek zaburzenia oraz zmiany w układzie ruchu każdego z nas. Niekiedy zdarza się, iż po dokładnie wykonanym badaniu fizjoterapeuta wciąż nie jest w stanie stwierdzić, gdzie leży problem. Wtedy warto wybrać się na szczegółowe badania w postaci rezonansu magnetycznego czy zdjęcia rentgenowskiego. Celem terapii manualnej jest przywrócenie pacjentom pełnej sprawności w ich zakresie ruchu oraz maksymalna redukcja dolegliwości.

Techniki wykorzystywane przy terapii manualnej

Nie każdy fizjoterapeuta w Krakowie jest chiropraktykiem. Aby uzyskać specjalizację z terapii manualnej potrzeba ukończenia wielu szkół i kursów, a samo doświadczenie i tak wyrabia się przez lata. Kluczem przy tej terapii jest, iż obejmuje ona nie tylko samą technikę ucisku, ale umożliwia różnego rodzaju chwyty przydatne w ogólnym rozrachunku. Najczęściej stosowanymi technikami jest stretching, masaż i neuromobilizacja.

Oprócz samego masażu pacjent w czasie trwania rehabilitacji wykonuje specjalne ćwiczenia rozciągające i odciążające. Niezwykle istotne jest, aby weszły one w nawyk, motywując do regularnego ich powtarzania już po skończeniu zabiegów rehabilitacyjnych.

Czy są przeciwwskazania dla stosowania terapii manualnej?

Zabiegi wykonywane przez doświadczonych fizjoterapeutów nie wprowadzają niemal żadnego ryzyka, przez co zdecydowana większość osób śmiało może z nich korzystać. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania wykluczające część osób z regularnych wizyt u fizjoterapeutów. Mowa tutaj o niektórych chorobach końca dróg pokarmowych, osteoporozie oraz problemach z krzepliwością krwi. Co ważniejsze, na tego typu zabieg nie powinny udawać się również kobiety w ciąży.

Poza tymi przypadkami zdecydowanie każdemu zaleca się regularne odwiedzanie fizjoterapeutów nawet w przypadku, gdy ból nie jest mocno odczuwalny. Już po jednej wizycie uda się dostrzec różnicę i zwiększony zakres ruchu na pewnych partiach swojego ciała. Warto szukać doświadczonego specjalisty z polecenia oraz sugerować się tylko rzetelnymi i sprawdzonymi opiniami pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.