Terapia psychodynamiczna

Mężczyzna u psychologa

Wielu Polaków codziennie zmaga się z wieloma problemami natury psychicznej, ich geneza bywa przeróżna a wachlarz problemów jest ogromna począwszy od problemów ze snem, lęku przed otoczeniem, a także nasilający się stres i myśli samobójcze. Dla wielu powinien być to wyraźny sygnał do pójścia do Psychiatry, niestety wielu rezygnuje z racji obaw i strachu które narosły przez wiele lat dotyczące tego zawodu. Jak wygląda zatem pierwsza wizyta u psychiatry, czas odsłonić prawdę.

Artykuł partnera.

Terapia psychodynamiczna jest długotrwała, zwykle zajmuje ona od pół roku do nawet kilku lat, dedykowana jest więc osobom cierpliwym, z dużymi pokładami motywacji i chęci do pracy. Współczesny model dopuszcza jednak odchodzenie od zasady długoterminowości i zezwala na skracanie tego okresu do zaledwie kilku tygodni, co nie wpływa znacząco na efektywność leczenia. Niemniej, zależne jest to od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, zatem minimalna długość terapii, po której rezultaty staną się widoczne, w każdym przypadku będzie inna.

Jak zatem wyglądają same sesje? Opierają się one głównie na dialogu między pacjentem a terapeutą – ten drugi pozostaje neutralnym słuchaczem, jego wypowiedzi ograniczają się zwykle do pytań lub stwierdzeń, które mają pomóc pacjentowi się otworzyć i odkryć nowe sposoby postrzegania swoich przeżyć. To właśnie możliwość – kolokwialnie mówiąc – wygadania się przed kimś, sprawia, że wiele osób już na pierwszym spotkaniu odczuwa ogromną ulgę i ma dużo lepszy nastrój. Techniką często (i skutecznie) stosowaną w terapii psychodynamicznej są swobodne skojarzenia. Opiera się ona na – kolokwialnie mówiąc – opowiadaniu wszystkiego, co pacjentowi przychodzi do głowy, nawet jeśli wydaje mu się to nieistotne bądź zwyczajnie głupie i bezsensowne. Dzięki temu łatwiej jest zaobserwować podświadome mechanizmy rozumowania pacjenta, i na tej podstawie odwzorować konkretne schematy działania, jakimi się on posługuje.

Częstym zjawiskiem, jakie towarzyszy sesjom terapeutycznym, jest tzw. przeniesienie, i będące reakcją na nie przeciwprzeniesienie. Polega ono na nieświadomym przelaniu na terapeutę emocji, odczuć i myśli, które towarzyszyły pacjentowi podczas omawianych aktualnie doświadczeń życiowych. Przeciwprzeniesienie jest natomiast reakcją lub odpowiedzią terapeuty na przeniesienie – przestaje on wówczas być jedynie neutralnym obserwatorem, a staje się swego rodzaju “lustrem” dla przeżyć pacjenta. Dzięki temu może on zarówno zauważyć nieuświadomione do tej pory zjawiska, które rządziły jego psychiką, jak i wyciągnąć z nich wnioski.

U wielu pacjentów w trakcie terapii występuje tzw. opór – nieświadoma reakcja obronna na działania terapeuty. Powracanie do przykrych wydarzeń z przeszłości, przyznawanie się do własnych słabości czy wad bywa bardzo bolesne, więc oporowanie, jako naturalna forma ucieczki przed czymś nieprzyjemnym, nie jest niczym złym. Często także wynika ono z niechęci do zmian bądź lękiem przed tym, co nieznane. Przybiera różne formy – zarówno świadome, jak milczenie, odmowa współpracy czy ignorowanie terapeuty, jak i podświadome – spóźnienia, zapominanie o sesjach, podejrzenia o bycie oszukiwanym. Zjawisko oporu wiele mówi o pacjencie, o tym, co dla niego najtrudniejsze, nie jest także interpretowane jako negatywne.

W tym nurcie terapeutycznym kluczowym dla uporania się z problemami jest rozwój świadomości oraz umiejętności patrzenia na swoje wewnętrzne przeżycia z innych niż dotychczasowa perspektyw. Dzięki temu pacjent uczy się na nowo postrzegać wszystkie swoje emocje i odczucia, a w konsekwencji, uczy się skutecznie sobie z nimi radzić. Kolejną korzyścią wypływającą z udanej terapii jest także wzrost samooceny, wynikający z większej świadomości swoich zalet oraz mocnych stron. Pacjent świadomy swoich możliwości i przeżywanych emocji rozwija dużo szerszy wachlarz umiejętności radzenia sobie w trudnych życiowych sytuacjach, lepiej także radzi sobie w codziennych kontaktach z innymi ludźmi.

Psycholodzy terapeuci z poradni Co Tam? https://psychoterapiacotam.pl to baza specjalistów z szerokim wachlarzem nurtów terapeutycznych obejmujący również nurt psychodynamiczny. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą gdzie komfort i samopoczucie pacjenta jest dla nas najważniejsza, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego celem umówienia się na wizytę w jednej z Warszawskich poradni na Bemowie i Targówku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.