Top 3 pomysły na świetną i nowoczesną elewację domu

Nowoczesna i wykończona elewacja domu

Trudno wymyślić coś nowego, jeśli chodzi o wykończenie elewacji. Architekci jednak prześcigają się w pomysłach na łączenie różnych materiałów i tworzenie nietuzinkowych rozwiązań. Były już ściany pokryte gontem albo kamieniem naturalnym, czy też niebanalne tapety elewacyjne. Dziś przedstawimy top 3 pomysły na świetną i nowoczesną elewację domu. Ale najpierw przegląd popularnych i mniej popularnych rozwiązań.

Na jakie elewacje decydujemy się najchętniej i które mogą wyróżnić budynek na tle innych?

Na pewno ciągle królują elewacje tynkowane. Tynki mineralne cieszą się największym powodzeniem. Niektórzy decydują się na różne kolory na jednej elewacji, czy też malowanie pseudoboni farbą elewacyjną. Ciągle popularne są także elewacje z cegły klinkierowej, które mają rustykalny charakter. W ten sposób wykańczana jest fasada budynku, natomiast cała reszta jest pokrywana tynkiem w podobnej tonacji kolorystycznej lub dopasowanej na zasadzie kontrastu. Jeśli chce się wyróżnić budynek na tle innych, to można zdecydować się na połączenie kamienia elewacyjnego lub jego imitacji z tynkiem. To również klasyczne, ale jednak rzadziej stosowane rozwiązanie. Ciekawym wyborem mogą być też płyty betonowe na elewację.

Top 1: Spieki kwarcowe na elewację w połączeniu ze szklanymi ścianami i płaskimi dachami

Nasza pierwsza propozycja nowoczesnej elewacji świetnie nadaje się do prostych geometrycznych konstrukcji budynków z płaskimi dachami. Mogą to być np. zielone dachy, wtedy mamy dodatkowy walor ekologiczny. Spieki kwarcowe nie tylko elegancko prezentują się na elewacji, ale również są odporne na czynniki zewnętrzne, zarówno wilgoć, jak i promieniowanie UV. Nie wymagają impregnacji i zachowują swój kolor i strukturę na lata. Taki materiał można łączyć zarówno z betonem, jak i drewnem. Dobrze jednak komponuje się ze szklanymi ścianami i może sprawdzić w nowoczesnych budynkach energooszczędnych i pasywnych.

Top 2: Cięcie płyt kompozytowych pozwoli na ich wykorzystanie na elewacji – dibond w palecie RAL

Nasza druga propozycja to płyty kompozytowe typu dibond. Cięcie płyt kompozytowych można zlecić firmie, która posiada wysokiej jakości urządzenia do skrawania tego rodzaju materiałów. Dibond nadaje się także do frezowania. Zatem można wykonać w nim także zagłębienia. Jest to połączenie dwóch płyt aluminiowych z rdzeniem z polietylenu. Takie płyty są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Można je montować na elewacji na specjalnych rusztach. Świetnie oczywiście sprawdzają się także na wszelkiego rodzaju szyldy reklamowe. Zatem jeśli w budynku prowadzi się działalność, to z takiego materiału można wykonać tablicę z logo i nazwą firmy. Dibond może być barwiony w pełnej palecie RAL, zatem mogą powstawać fasady kolorowe o nietuzinkowej formie.

Top 3: Elewacja z pustaków szklanych i płyt ceramicznych – nowoczesność i więcej światła

Trzecia propozycja nowoczesnej elewacji domu także może zaskoczyć, ale takie projekty już stają się faktem i są realizowane. Mowa tu o połączeniu pustaków szklanych i płyt ceramicznych. Z tego pierwszego materiału można stworzyć przeszkloną fasadę, która może być transparentna w zakresie od 60 do nawet 80%. Warto wiedzieć, że pustaki szklane mogą być nawet kuloodporne i są niezwykle wytrzymałe. Ich dużą zaletą jest również dźwiękoszczelność. Mogą niwelować hałasy z zewnątrz. Potwierdzeniem tego jest fakt zastosowania takiego materiału w wykończeniu domu znajdującego się w pobliżu lotniska. Taka fasada sprawia, że w ciągu dnia do domu wpada więcej światła. Jest to alternatywa dla szklanych ścian, bo trzeba zaznaczyć, że pustaki szklane nie pozostawiają odcisków palców i nie brudzą się tak jak choćby klasyczne szklane ściany, czyli profile aluminiowe wypełnione szkłem.

Nowoczesna elewacja musi łączyć w sobie materiały o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych z takimi, które są efektowne. Przedstawione przez nas elewacje idealnie wpisują się w ten schemat. Nie trzeba stawiać na stare rozwiązania i dom można wykończyć w spektakularny sposób, a jednocześnie zapewniając trwałą elewację na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.