Trening na czczo – zalety i wady

KObieta robi trening na czczo

Artykuł partnera.

Trening na czczo budzi wiele kontrowersji. Jego zwolennicy wskazują na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Argumentem przeciwników jest to, że tego typu aktywność przyczynia się jedynie do destrukcji tkanki mięśniowej. Warto podkreślić, że ćwiczenia na czczo nie są dla wszystkich i nie sprawdzą się w wielu typach treningu. Poznaj zalety i wady treningu na czczo.

Zalety treningu na czczo

Trening na czczo może mieć kilka zalet, szczególnie w przypadku wytrenowanych i doświadczonych osób. Jego największym atutem jest efektywne wysycenie mięśni glikogenem, a przez to zwiększenie ich wrażliwości na zawartą we krwi glukozę. Trenując na czczo, skuteczniej spalamy tłuszcz i uczymy organizm stopniowego wykorzystywania nagromadzonych zapasów energetycznych. Szczególnie docenią to zawodnicy startujący w sportach wytrzymałościowych, np. bieganiu na bardzo długich dystansach ultra. Trening na czczo może sprawdzić się w porannym biegu, kiedy organizm tuż po przebudzeniu ma wiele energii. Przebieżka nie powinna jednak trwać dłużej niż godzinę. Poranny trening ma uzasadnienie u osób chcących przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Wówczas najlepiej sprawdzą się ćwiczenia cardio. Należy jednak pamiętać, by trening na czczo był lekkiej lub średniej intensywności i nie trwał dłużej niż 40 minut. Po sesji należy zjeść pełnowartościowy posiłek.

Jak bezpiecznie ćwiczyć, prawidłowo odżywiać się i dbać o zdrowie? Porady zdrowotne specjalistów z holistycznym podejściem do zdrowia znajdziesz na stronie Welbi. To serwis o zdrowiu fizycznym i psychicznym. 

Wady treningu na czczo

Główną wadą, na którą powołują się przeciwnicy treningu na czczo, jest rozpad mięśni. Ma to związek z tym, iż podczas wysiłku głodny organizm zaczyna pobierać energię nie tylko z tłuszczu, lecz także z białek, które są podstawowym budulcem mięśni. Kolejną wadą tego typu treningu jest poranny, wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu), który w połączeniu z wysiłkiem zwiększa ryzyko katabolizmu mięśni. Trening na czczo szczególnie nie jest polecany osobom chcącym zbudować tkankę mięśniową. Po nocy ilość glikogenu mięśniowego jest niewielka. Zmuszając organizm do wysiłku, przyczyniamy się do dosłownego spalania wypracowanych mięśni. Należy ponadto pamiętać, że organizm nie tylko redukuje podczas treningu zapas posiadanych kalorii, lecz także spala je po zakończeniu aktywności. Dlatego całkowicie unikając śniadania, przed ćwiczeniami i po nich, sprzyjamy spalaniu mięśni i przyczyniamy się do zwiększenia ich podatności na uszkodzenia. Z porannego treningu powinny zrezygnować osoby będące na dietach odchudzających i mające zdrowotne przeciwwskazania do podejmowania aktywności na pusty żołądek. Trening na czczo nie sprawdzi się w przypadku interwałów, ćwiczeń siłowych, aerobowych i typu HIIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.