Ubrania z drugiej ręki – ekologiczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy

kobieta z ubraniami w dłoniach

Współczesny konsument jest znacznie bardziej świadomy ogólnego kosztu kupowanych rzeczy, w tym także odzieży. Masowe produkowanie ubrań wiąże się z wieloma negatywnymi aspektami, które uderzają w środowisko i innych ludzi. Chodzi między innymi o duże zużycie surowców naszej planety czyli wody, energii, zanieczyszczenia spowodowane chemikaliami i złe warunki pracy w szwalniach. Najgorsze jest jednak to, że ubrania często nie wytrzymują próby czasu i zużywają się już po kilkukrotnym założeniu. Na wiele tych aspektów nie mamy wpływu, ale jest coś co możemy zrobić by ograniczyć szkody jakie wyrządza tzw. szybka moda. Mowa tutaj o naszych własnych wyborach związanych z ubraniami. Drogowskazem może być ruch zero waste, ale nie trzeba spełniać wszystkich jego założeń od razu. Byłoby to dla nas bardzo ciężkie. Nawet drobne zmiany mogą przyczynić się do poprawienia losu planety i naszego portfela. Nie da się ukryć że odpowiedzialne kupowanie i używanie ubrań może wpłynąć na zasobność budżetu. W ten sposób pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Same zalety, prawda?

Moda używana – klucz do odświeżenia garderoby

Jakie kroki powinniśmy podjąć, żeby nasze decyzje były bardziej sprzyjające dla środowiska, a mimo tego nie ograniczały nas zanadto? Nic w tym dziwnego, że nawet ubrania w dobrym stanie mogą wydawać nam się już stare oraz nudne i chcielibyśmy się ich pozbyć z naszej szafy. Nowa odzież może wprowadzić nutę ekscytacji do naszego życia, bo kto nie lubi zakładać dopiero co kupionej bluzki czy spodni, bez względu na okoliczności? Nowe rzeczy wydają nam się lepsze i ciekawsze, więc jeśli nie chcemy rezygnować z kupowania ubrań i nie mamy zamiaru stać się całkowitymi minimalistami, którym w zupełności wystarcza kilka sztuk garderoby, jest inne rozwiązanie. Można kupować rzeczy nowe dla nas, ale jednocześnie używane już przez kogoś innego. Ubrania z drugiej ręki to świetny sposób na odświeżenie swojej szafy, ochronę środowiska i zaoszczędzenie niezłej sumy pieniędzy. Mowa tutaj nie tylko o lumpeksach, ale także kupowania ubrań od pojedynczych osób. Taka odzież jest zazwyczaj jeszcze lepszej jakości niż ta wystawiana w secondhandach i może posłużyć nam jeszcze przez długi czas. Dzięki takiej transakcji zaoszczędzimy, ubierzemy się modnie i zredukujemy liczbę odpadów, która rośnie w zastraszającym tempie. Sami możemy także sprzedawać swoje ubrania, robiąc miejsce na nowe nabytki.

Prosty i łatwy sposób na wymianę ubrań

Sprzedaż ubrań używanych wbrew pozorom nie jest trudna. Dzięki internetowi, możemy wystawić ogłoszenia w serwisach takich jak Pokato.pl, które dotrą do bardzo dużej liczby osób. Nie musimy szukać nabywców pośród przyjaciół i znajomych, bo naszą ofertą mogą być zainteresowani ludzie z całej Polski. Wystawienie ogłoszenia tak samo jak korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe i nie wymaga wiele wysiłku. Aby cieszyć się udaną transakcją wystarczy tylko dobrze opisać sprzedawane ubranie, podając jego markę i rozmiar. Im bardziej dokładny opis ogłoszenia tym większa szansa, że uda się pozyskać nabywcę. Istotną rolę pełnią też dobrej jakości zdjęcia, które przedstawiają sztukę odzieży z kilku stron lub w różnej odległości. Wystawiając ogłoszenie warto brać pod uwagę to, czego sami dopatrujemy się szukając używanych ubrań na portalu. Wymiana odzieży pozwoli na uzyskanie przez nie drugiego życia, dzięki któremu nie będą kurzyć się w szafie lub zajmować miejsce na składowisku odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.