Urządzenia do diagnostyki obrazowej, czyli tomografia komputerowa w praktyce

Tomografia komputerowa.

Tomografia komputerowa to jedno z najczęściej wykonywanych badań w diagnostyce obrazowej, nie licząc oczywiście zdjęć rentgenowskich. Obie metody bazują na tym samym zjawisku, którym jest doskonała przenikliwość promieniowania X. Jednak badanie CT jest dużo nowocześniejszą formą obrazowania, pozwalającą uzyskać o wiele dokładniejsze obrazy cyfrowe. Jak zatem działa tomograf komputerowy, jakie ma zastosowanie i kiedy jest zalecane badanie CT?

Tomografia komputerowa i jej zasada działania

Urządzenia do diagnostyki obrazowej są jednym z kluczowych elementów współczesnej medycyny, służących zarówno do wykrywania chorób i urazów, jak i do monitorowania procesów terapeutycznych. Obecnie dysponujemy kilkoma metodami obrazowania, jednak nadal prześwietlenie rentgenowskie, a przede wszystkim wykorzystująca to zjawisko tomografia komputerowa, jest w wielu sytuacjach niezastąpiona. Czym się różni badanie tomografem od zdjęcia RTG? I dlaczego tomografia jeszcze długo pozostanie jedną z głównych metod obrazowania?

Badanie TK w pigułce

Przede wszystkim w trakcie badania TK stosuje się zazwyczaj mniejszą dawkę promieniowania, co automatycznie czyni go bezpieczniejszym. Ponadto uzyskane za pomocą promieni RTG obrazy z tomografu przechodzą dodatkową obróbkę cyfrową, co sprawia, że są one o wiele dokładniejsze oraz dostępne w trójwymiarze, a także w kolorze. Dzięki temu rejestrują o wiele większy zakres tkanek – w tym również naczyń krwionośnych. To jednak nie wszystko! Tomografia komputerowa w przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego jest badaniem, któremu mogą poddać się osoby mające np. wszczepiony rozrusznik serca.

Tomograf komputerowy.

Jak wygląda tomograf?

Tomograf komputerowy to urządzenie, które swoją budową przypomina aparat RM. Nowoczesne tomografy mają konstrukcję bardziej kompaktową niż te starsze, a równocześnie zapewniają pacjentom nieco więcej przestrzeni. Samo urządzenie do diagnostyki obrazowej bazującej na tomografii komputerowej składa się przede wszystkim ze stołu oraz gantry, czyli obudowy w kształcie pierścienia, w której znajdują się m. in. lampy rentgenowskie i detektory.

Badanie CT – kiedy wykonać

Wskazaniami do wykonania tomografii komputerowej są przede wszystkim różnego rodzaju urazy głowy, kręgosłupa czy innych organów wewnętrznych. Tego typu rozwiązanie jest również stosowane przy podejrzeniu udaru mózgu. Ze względu na specyfikę działania tego typu urządzeń, wyniki otrzymywane są niezwykle szybko, co w sytuacjach zagrożenia życia bywa kluczowe. Badanie ct może np. wykryć krwawienie wewnętrzne. Ponadto tomograf komputerowy znajduje zastosowanie również przy standardowej diagnostyce medycznej np. przy diagnozowaniu nowotworów, chorób płuc oraz wielu innych schorzeń.

One Reply to “Urządzenia do diagnostyki obrazowej, czyli tomografia komputerowa w praktyce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.