W jaki sposób rozpoznać, że członek rodziny przestaje sobie radzić i staje się niesamodzielny?

Dom seniora

Starość nie kojarzy nam się zbyt pozytywnie. Wszyscy na długo chcielibyśmy zachować swoją urodę i witalność. Niestety z biegiem czasu zmienia się nie tylko nasz wygląd, ale także inaczej zaczyna pracować organizm. W pewnym momencie pojawiają się pierwsze problemy, a ostatecznie seniorzy przestają być samodzielni.

Obserwacja

Oczywiście jest ona dużo łatwiejsza, gdy mieszkamy z osobą starszą w jednym domu. Wtedy na co dzień możemy podglądać jak radzi sobie wykonując proste czynności. Zwracajmy uwagę na to, czy nie ma problemów z poruszaniem się, przygotowaniem posiłków, czy dbaniem o higienę. Schody zaczynają się wtedy, gdy senior ma swoje mieszkanie. Trudno wtedy być przy nim przez większą część dnia i obserwować jego poczynania. Warto wtedy często go odwiedzać, rozmawiać i pytać. Niestety duża grupa osób starszych nie przyzna się do tego, że ma problemy. Nie chcą bowiem być ciężarem dla rodziny i zwyczajnie jest im wstyd, że nie radzą sobie samodzielnie.

Kiedy się niepokoić?

Drobne niepowodzenia nie muszą od razu oznaczać, że senior przestaje sobie radzić. Być może miał akurat gorszy czas. Gdy jednak problemy będą się pogłębiać, a sami nie będziemy w stanie zająć się osobą starszą w odpowiedni sposób, powinniśmy zapoznać się z ofertą domu seniora. W Warszawie takim miejscem jest domseniora24.pl. Znajdziemy tam profesjonalną pomoc i wykwalifikowaną kadrę. Pamiętajmy jednak, by przygotować starszego członka naszej rodziny do tej zmiany. Szczera rozmowa i przedstawienie zalet takiego rozwiązania z pewnością będą pomocne. Nie róbmy niczego na siłę. Spokój, opanowanie i konkretne argumenty powinny przekonać osobę starszą do tego, że na dany moment jest to najlepsza opcja. Pamiętajmy również, by regularnie odwiedzać seniora. Spotkania z rodziną poprawią jego samopoczucie, co będzie miało wpływ także na zdrowie.

Skorzystanie z usług domu seniora to zawsze trudna decyzja. Czasami jednak okazuje się, że nie mamy innego wyjścia. Znajdźmy takie miejsce, które zapewni osobie starszej bezpieczeństwo i całodobową pomoc. Warto mieć na uwadze także fakt, że robimy to dla dobra seniora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.