Wakeboard – podstawowe manewry

wakeboard-manewry

Wakeboard jest łatwym do opanowania sportem, zwłaszcza jeśli ma się już jakieś doświadczenie z surfingu, kitsurfingu czy snowboardu.

Poniżej przedstawiam manewry, które są wstępem i bazą do wykonywania bardziej złożonych trików:

  • Zawracanie na wyciągu jest to jeden z pierwszych manewrów jakie musimy się nauczyć wykonywać pływając na wakeparku. Polega on na tym, że jak wyciąg staje trzeba znaleźć się w punkcie maksymalnego odchylenia od niego. Czyli najdalej od linii wyciągu, jak tylko możemy. Płynąc pod liną należy, w pewnym, oznaczonym punkcie odchodzić na tylną krawędź, balansując ciałem. Gdy wyciąg staje i rusza w przeciwnym kierunku, zaczyna nas ciągnąć w drugą stronę. Takim oto sposobem robimy łuk, wracając pod trasę wyciągu.
  • Short turns czyli jazda slalomem, wykonuje się ją jadąc na desce i łagodnie przechodząc z jednej krawędzi na drugą. Wprowadza się w ten ruch poprzez balansowanie ciałem. Przechodząc na przednią krawędź należy całym ciałem przechylić się na przednią krawędź. Możemy nawet dotknąć tylną ręką tafli wody. Następnie łagodnie przechodzimy ze środkiem ciężkości na tylną krawędź deski. Ważne, podczas tego manewru nie zmieniamy ułożenia ciała.
  • Sideslide czyli jazda na desce w poprzek kierunku. Ustawiamy się szerokim przodem deski do kierunku jazdy, zwiększa się wtedy opór wody, więc musimy mu odpowiednio przeciwdziałać. Zginamy kolana i markujemy coś w rodzaju siadu na krześle. Prostując deskę do podstawowej jazdy zmieniamy postawę na wyprostowaną.
  • Wakeboard podstawowe manewrySurface sf 180o czyli zmiana nogi. Aby przejść z jednej nogi na drugą należy wykonać sideslide i dopiero z tego manewru przechodzi się na drugą nogę. W tym czasie zmieniamy też rękę trzymającą bar. Ten manewr wykonuje się dość szybko, a sideslide trwa wtedy zaledwie kilka sekund.
  • Ollie czyli wyskok bez zmiany kierunku. Przed samą próbą wyskoku warto poćwiczyć przenoszenie nacisku na tylną część deski i powrót do stanu bazowego. Aby wykonać ollie należy jadąc prosto, z barem w ręce przedniej, lekko ugiąć łokcie. Następnie przesunąć środek ciężkości na nogę z tyłu deski, co odciąży tą na przodzie. Teraz trzeba się lekko zniżyć i mocno wybić, jak przy skoku na lądzie. Nogę z przodu podrywamy do góry, a tylną odbijamy się od powierzchni wody. Będąc w powietrzu podciągamy nogi pod siebie, aby opadając, zamortyzować uderzenie w taflę na zgiętych kolanach.
  • Poweslide czyli jazda tyłem na przedniej krawędzi deski. Tym razem ustawiamy się z deską plecami do wyciągu. Plecy mają być wyprostowane, nogi w kolanach lekko ugięte, ciało łagodnie pochylone w kierunku przeciwnym do jazdy. Ręka trzymająca bar wyciągnięta do tyłu pod łagodnym kątem, wygodnym dla nas.

Ramiona do góry równa się bęc. Czyli jak tracimy równowagę to ramiona do ciała, bar do biodra, jeśli nadal nam trudno, to wracamy do pozycji wyjściowej, czyli przysiadu.

Zapraszamy do odwiedzenia obiektu Wakepark Warszawa, aby wypróbować wszystkie powyższe manewry. Udanej zabawy!

One Reply to “Wakeboard – podstawowe manewry”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.