Warszawski weekend ze sztuką – gdzie warto pójść?

Scena teatru

Warszawa to jedno z najlepszych miejsc na weekend spędzony na obcowaniu ze sztuką. Oprócz ogromnej liczby muzeów i galerii sztuki są tutaj również miejsca nieoczywiste i mało popularne, w których również można zobaczyć wiele interesujących projektów. Ponadto stolica zawsze ma coś do zaoferowania z szerokiego repertuaru wydarzeń i interesujących eventów.

Klasyczna wycieczka do muzeum

Warszawskie muzeum, które obowiązkowo powinien zwiedzić każdy miłośnik sztuki, to Muzeum Narodowe, czyli jedna z największych tego typu instytucji w Polsce. Wśród ekspozycji stałych Muzeum Narodowego znajdują się: Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Sztuki XX i XXI Wieku, Galeria Wzornictwa Polskiego, Galerie w przygotowaniu i ich zwiedzanie jest możliwe zupełnie za darmo w każdy wtorek. Wystawy czasowe też są niezwykle ciekawe, często organizowane są z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych. Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć są Łazienki Królewskie. To miejsce szczególne przede wszystkim ze względów architektonicznych, ale urzeka również niesamowitą przyrodą i gabarytami. Po pięknych ogrodowych alejkach można spacerować godzinami, przy okazji napotykając chińską Pagodę, pomniki znanych postaci albo wiewiórki. Warto też wstąpić do Zachęty, Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum na Zamku Królewskim.

Oryginalne muzea w Warszawie

Fani muzealnych wycieczek mogą również udać się do nieco mniej popularnych warszawskich muzeów, np. Muzeum Karykatury, Muzeum Modniarstwa i Naparstków, Muzeum Neonów oraz Muzeum PRL-u. Z kolei miłośnicy sztuki na pewno będą zainteresowani tym, jakie galerie sztuki warto odwiedzić. Na uwagę z pewnością zasługuje Galeria Kordegarda.

Nieoczywiste miejsca spotkań ze sztuką w Warszawie

Dom Kereta to jedno z takich miejsc, których nie znajdzie się w przewodnikach, a z pewnością jest godne uwagi. Jest to instalacja autorstwa Jakuba Szczęsnego znajdująca się na warszawskiej Woli u zbiegu ulic Żelaznej i Chłodnej. Dom Kereta został stworzony w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy blokami i jest trzypoziomową przestrzenią mieszkalną. Etgar Keret, któremu praca ta jest dedykowana to architekt, który w tej przestrzeni od czasu do czasu przebywa zapraszając gości. Na zwiedzanie Domu Kereta trzeba się wcześniej umówić. W wybrane weekendy organizowane są także dni otwarte. Kolejnym miejscem, które z pewnością zadowoli miłośników sztuki jest warszawska Praga. Wielkoformatowe murale zdobiące ściany starych kamienic, niepowtarzalny klimat dzielnicy oraz schowane w podwórkach malownicze kapliczki to główne atuty tej części miasta. Warto się tam wybrać na niespieszny spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.