Warszawski weekend ze sztuką – gdzie warto pójść?

Scena teatru

Warszawa to jedno z najlepszych miejsc na weekend spędzony na obcowaniu ze sztuką. Oprócz ogromnej liczby muzeów i galerii sztuki są tutaj również miejsca nieoczywiste i mało popularne, w których również można zobaczyć wiele interesujących projektów. Ponadto stolica zawsze ma coś do zaoferowania z szerokiego repertuaru wydarzeń i interesujących eventów.

Klasyczna wycieczka do muzeum

Warszawskie muzeum, które obowiązkowo powinien zwiedzić każdy miłośnik sztuki, to Muzeum Narodowe, czyli jedna z największych tego typu instytucji w Polsce. Wśród ekspozycji stałych Muzeum Narodowego znajdują się: Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Sztuki XX i XXI Wieku, Galeria Wzornictwa Polskiego, Galerie w przygotowaniu i ich zwiedzanie jest możliwe zupełnie za darmo w każdy wtorek. Wystawy czasowe też są niezwykle ciekawe, często organizowane są z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych. Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć są Łazienki Królewskie. To miejsce szczególne przede wszystkim ze względów architektonicznych, ale urzeka również niesamowitą przyrodą i gabarytami. Po pięknych ogrodowych alejkach można spacerować godzinami, przy okazji napotykając chińską Pagodę, pomniki znanych postaci albo wiewiórki. Warto też wstąpić do Zachęty, Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum na Zamku Królewskim.

Oryginalne muzea w Warszawie

Fani muzealnych wycieczek mogą również udać się do nieco mniej popularnych warszawskich muzeów, np. Muzeum Karykatury, Muzeum Modniarstwa i Naparstków, Muzeum Neonów oraz Muzeum PRL-u. Z kolei miłośnicy sztuki na pewno będą zainteresowani tym, jakie galerie sztuki warto odwiedzić. Na uwagę z pewnością zasługuje Galeria Kordegarda.

Nieoczywiste miejsca spotkań ze sztuką w Warszawie

Dom Kereta to jedno z takich miejsc, których nie znajdzie się w przewodnikach, a z pewnością jest godne uwagi. Jest to instalacja autorstwa Jakuba Szczęsnego znajdująca się na warszawskiej Woli u zbiegu ulic Żelaznej i Chłodnej. Dom Kereta został stworzony w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy blokami i jest trzypoziomową przestrzenią mieszkalną. Etgar Keret, któremu praca ta jest dedykowana to architekt, który w tej przestrzeni od czasu do czasu przebywa zapraszając gości. Na zwiedzanie Domu Kereta trzeba się wcześniej umówić. W wybrane weekendy organizowane są także dni otwarte. Kolejnym miejscem, które z pewnością zadowoli miłośników sztuki jest warszawska Praga. Wielkoformatowe murale zdobiące ściany starych kamienic, niepowtarzalny klimat dzielnicy oraz schowane w podwórkach malownicze kapliczki to główne atuty tej części miasta. Warto się tam wybrać na niespieszny spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.