Werbena patagońska — kiedy najlepiej wysiewać tę egzotyczną roślinę?

Różowa werbena patagońska rośnie w ogrodzie

Werbena patagońska jest uważana za jedną z piękniejszych roślin jednorocznych. Wyróżnia się ona nie tylko długim okresem kwitnienia, ale także i ponadprzeciętną estetyką. Roślina ta wzbudza wśród ogrodników coraz to większe zainteresowanie. Wobec tego, kiedy jest najlepszy okres na wysiew werbeny patagońskiej?

Gdzie naturalnie występuje werbena patagońska?

Roślinę, jaką jest werbena patagońska, można śmiało nazwać egzotyczną. Naturalnie występuje ona jedynie na terenach Ameryki Południowej. Zwykle porasta ona brzegi bujnych lasów tropikalnych. Co ciekawe, w krajach Ameryki Południowej werbena patagońska uznawana jest za roślinę ozdobną. Werbena ceni sobie ciepły klimat i to właśnie w nim najpiękniej kwitnie.

Werbena patagońska cieszy się również popularnością w Polsce. Niemniej jednak z uwagi na mniej korzystne warunki, jej uprawa jest dość wymagająca. W nieco chłodniejszym klimacie werbena patagońska w dalszym ciągu może przetrwać sezon zimowy. Niemniej jednak wymaga ona nie tylko odpowiedniego okrycia, ale także i pielęgnacji.

Kiedy werbena patagońska powinna być wysiewana?

Werbena patagońska zaliczana jest do bylin. Oznacza to, że rozmnażanie rośliny następuje przez wysiew nasion. Ogrodnicy powinni zbierać nasiona werbeny patagońskiej w sezonie jesiennym. Mogą oni uzyskać je np. poprzez ścięcie kwiatostanu rośliny. Na przełomie lutego i marca nasiona powinny być wysiane do niewielkich doniczek.

Wysiew nasion werbeny patagońskiej powinien odbywać się przy temperaturze od 20 do 26 stopni Celsjusza. Co więcej, ogrodnicy muszą mieć na uwadze wilgotność podłoża. Powinna być ona dość wysoka, co sprzyja wschodom roślinki. Dobrą praktyką jest przeniesienie doniczek do pomieszczenia o niższej temperaturze na około tydzień. Pod koniec kwietnia sadzonki można przesadzić do gruntu.

Kiedy werbena patagońska samodzielnie zrzuca nasiona?

Wspomniane zostało, że nasiona werbeny patagońskiej powinny być zebrane z jej kwiatostanów. Można je ściąć lub poczekać, aż roślina samodzielnie zacznie zrzucać nasiona. Zarówno jeden, jak i drugi sposób jest właściwy i pozwoli na rozmnożenie werbeny patagońskiej. Przy ścinaniu kwiatostanów należy jednak zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić całej rośliny.

Werbena patagońska pozostawiona do jesieni zacznie samoistnie zrzucać nasiona. Ich zebranie jest więc możliwe np. podczas wiosennych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jeśli ogrodnicy pozostawią nasiona w tej samej okolicy, wówczas na początku kwietnia powinny pojawić się młode sadzonki. Należy jednak zachować większą uwagę przy np. odchwaszczaniu, by nie zniszczyć młodych kiełków.

Werbena patagońska jest rośliną dekoracyjną, która świetnie wpasuje się w aranżację każdego ogrodu. Jej wysiewanie powinno odbywać się na przełomie marca i kwietnia. Warto pamiętać, że zbyt późne wysianie werbeny patagońskiej nie jest wskazane. Może to doprowadzić do tego, że plon się nie pojawi lub nie będzie obfity.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.