Wiara w możliwości

Duży mały człowiek

Psychologowie biorą sobie za cel wyznaczenie najlepszych warunków do rozwoju pełni możliwości danego osobnika. Nie wiadomo w jakim stopniu geny warunkują zachowanie. Na pewno część wiedzy dostarcza psychologom praca z ludźmi o różnego rodzaju upośledzeniach i odstępstwach od normy. Jakkolwiek to brzmi, dzięki właśnie tym badaniom jesteśmy w stanie pomóc wielu chorym.

Wyższy cel

Jednym z rodzajów upośledzeń, fascynujących psychologów, jest chociażby autyzm. W pewnej części jest on skorelowany z błędami na poziomie genetycznym. Jest to schorzenie o różnym stopniu nasilenia. Jednak pracując od początku z autystycznym dzieckiem można bardzo podnieść jakość ich życia. Dużo osób z tym schorzeniem może się usamodzielnić dzięki właśnie stworzeniu im odpowiednich warunków do rozwoju. Szczególnie chodzi o stymulacje układu nerwowego oraz rehabilitację.

Możliwości

Wyniki badań pomagają w przypadku osób z innymi schorzeniami mającymi etiologię w błędzie kodu DNA. Stosując odpowiednie terapie można bardzo podnieść jakość ich życia. Właśnie dzięki określeniu ich możliwości, bahawioru. Ponadto mając dane dotyczące reakcji na poszczególne bodźce możemy wpłynąć na rozwój ich umiejętności. Bardzo istotne w takim wypadku jest prawidłowe określenie możliwości tych osób.

Zmuszanie wręcz do pokonywania barier oraz odpowiednia stymulacja pomagają także osobom po udarze czy wylewie w osiągnięciu sprawności. Najważniejszy jest w ich przypadku pierwszy rok. Istotną częścią terapii jest muzyka, szczególnie ta, którą chory chętnie kiedyś słuchał. Dobrym wyborem jest także klasyka. Ćwiczenia za każdym razem powinny utrwalać to co było dotychczas oraz wnosić nowe. Wymaga to praktycznie kilka godzin dziennie pracy ale niesie dużą nadzieję na poprawę.

Źródła:

  • http://musicbrainerblogger.blogspot.com/
  • https://www.theguardian.com/science/blog+psychology

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.