Witajcie w naszym tajemniczym ogrodzie, czyli cieniolubne byliny do ogrodu

Kwiaty w ogrodzie.

Bardzo często mamy w ogrodzie miejsce zacienione, które dobrze jest interesująco wykorzystać. A zrobić to można, sadząc w tym miejscu na przykład cieniolubne byliny do ogrodu – oto kilka krótkich opowieści o niektórych z nich.

Nie szczaw, lecz szczawik trójkątny

Jeśli lubimy bardzo długo kwitnące rośliny o intrygujących, kolorowych liściach i delikatnych kwiatach, to z pewnością można pokusić się o szczawika trójkątnego. Jego liście przypominają te koniczyny, ale są fioletowe. Ta niezwykle ozdobna, bulwiasta roślina dorasta do 30 cm, a kwitnie do pół roku. Można hodować ją w doniczkach, a także na werandach i balkonach. Dobrze przyda się do zadarniania powierzchni. Jeśli szukacie rośliny na skalniak – nada się idealnie. Jego kwiaty są w delikatnym, różowym kolorze, duże i lekko zwisające. Przy zbyt dużym nasłonecznieniu istnieje obawa, że jego liście mogą ulec poparzeniu. Roślina nie jest mrozoodporna.

Ciekawe byliny? Funkia to jest to

Funkie to byliny do ogrodu hodowane najczęściej ze względu na swoje ozdobne liście. Występują one w bardzo różnorodnych rozmiarach: od ponad metra do 10 cm wysokości. Potrzebują osłoniętych od wiatru i zacienionych miejsc. Preferują lekko kwaśną glebę, o dość dużej wilgotności. Wyhodowane są również odmiany o tak zwanych niebieskich liściach, należy do nich na przykład Blue Mouse Ears. Gatunek ten kwitnie obficie różowo-fioletowymi kwiatami, tworząc piękne i gęste dywany. Kwitnie w lipcu i sierpniu, jest dosyć odporna na ślimaki.

Podlewanie kwiatów.

Małe jest piękne, czyli o miłku amurskim

Roślina ta jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ kwitnie dużymi jak na swoją wysokość 20 cm żółtymi, miseczkowatymi kwiatami, jest jednak dosyć wymagająca. Być może fakt, iż kwitnie w pierwszym kwartale roku, przyczynił się do jej japońskiej nazwy „roślina szczęśliwego losu i długiego życia”. W pierwszym okresie po posadzeniu potrzebuje dość dużo intensywnego światła, później zdecydowanie bardziej preferuje półcieniste miejsca i światło rozproszone. Potrzebuje wilgotnej gleby, lekkiej i przepuszczalnej, jest w pełni mrozoodporna. Roślina ta kwitnie jeszcze przed rozwojem liści.

Małe jest piękne i duże też, czyli tawułka chińska

Tawułki to niezwykle ozdobne rośliny pochodzące, jak wskazuje nazwa, z Chin. Popularne są też w Korei. Tawułka dorasta do 2 m wysokości, liście ma ciemnozielone, kwitnie od kwietnia nawet do października. Kwiaty występują w kolorach od różowego do fioletowego, są drobne i zebrane w charakterystyczny rodzaj pseudo kłosa. Kwiaty odmiany promila kwitną we wrześniu i październiku. Potrzebują gleby o dużej wilgotności, regularnego podlewania i półcienistego lub cienistego stanowiska.

Ż jak żurawka, bo piękno w liściach

Żurawki to rośliny o pięknych liściach w mnóstwie kolorów i o kulistym pokroju. Osiągają wysokość do 40 cm, kwitną w czerwcu i lipcu. Kwiaty są równie kolorowe co liście. Preferują miejsca cieniste i półcieniste – te pierwsze, o jasnych liściach. Najbardziej lubią gleby półprzepuszczalne i wilgotne. Źle reagują na skoki temperatury, choć jednocześnie większość z nich dość dobrze zimuje.

Byliny do ogrodu – wybierz dobrze

Jak widać, byliny tutaj przedstawione to świat naprawdę wielu kolorów, które będą wyrazistym akcentem w naszym ogrodzie. Te, które kwitną obficie, przyciągną uwagę, co da szansę zatrzymania w ogrodzie także zwierząt pożytecznych dla naszego małego wycinka dzikiej przyrody. Byliny są roślinami o wielu odmianach, zazwyczaj hodowane ze względu na swoje piękne w kształcie i ozdobne liście. Tym niemniej, część z nich również długotrwale kwitnie.

One Reply to “Witajcie w naszym tajemniczym ogrodzie, czyli cieniolubne byliny do ogrodu”

  1. Super, że trafiłam na wasz artykuł, bo waśnie tego szukałam! Zaczynam ogarniać swój ogród i szukałam inspiracji. Bardzo mi pomogliście! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.