Witamina D dla dzieci – czy i jak należy ją suplementować?

Witamina D dla dzieci

Każdy rodzic chce, by jego dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Często jednak mamy wątpliwości w jaki sposób powinniśmy postępować, by tak było. Jedna z nich dotyczy podawania witaminy D dla dzieci. Czy suplementowanie jest konieczne? Jak powinno wyglądać? Czym grozi niedobór tej witaminy? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania

Dlaczego witamina D jest tak ważna dla organizmu dziecka?

Witamina D, nazywana przez niektórych witaminą słońca, to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, która ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie ważna jest jednak w przypadku najmłodszych, których ciała intensywnie się rozwijają. Wpływa bowiem na wzmocnienie kości i zębów (ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia). Poza tym wspiera również układ odpornościowy. To właśnie dlatego dzieci, które zmagają się z jej niedoborem, znacznie częściej przechodzą różnego rodzaju infekcje.

Suplementacja już od urodzenia

Ciało człowieka jest w stanie samodzielnie wyprodukować witaminę D3 pod wpływem działania promieni słonecznych na naszą skórę. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych nie ma szans, by udało się nam wytworzyć odpowiednią ilość tej witaminy. Dlatego też lekarze zalecają podawanie witaminy D już od urodzenia dziecka. Powinno to trwać minimum 12 miesięcy, choć obecnie uznaje się, że warto suplementować witaminę D również starszym dzieciom – szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.

Witaminę D znajdziesz również w naturalnych produktach

W późniejszym wieku, kiedy dziecko spożywać może już wszystkie produkty, możemy zadbać o to, by w jego diecie znalazło się jak najwięcej tych, które są bogate w witaminę D. Są to między innymi morskie ryby (szczególnie takie jak: śledź, halibut, makrela czy dorsz), żółtka jaj, wątróbka, masło, sery oraz nieodtłuszczone mleko. Trzeba jednak pamiętać, że nawet spożywanie dużej ilości wspomnianych produktów nie zagwarantuje nam uzupełnienia dziennego zapotrzebowania na witaminę D u dzieci. Suplementacja i tak jest więc konieczna.

Dlaczego warto wybierać witaminę D dla dzieci

Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroki wybór suplementów z witaminą D zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Chcąc podawać optymalne dawki, wybierajmy suplementy stworzone z myślą o najmłodszych. Witamina D dla dzieci ma bowiem skład dokładnie dopasowany do potrzeb maluchów. W przypadku niemowląt najwygodniejszą formą jej podawania będą oczywiście krople. Jednakże dzieci kilkuletnie z powodzeniem mogą już przyjmować witaminę D w formie pastylek lub tabletek. Wybór tego typu produktów z witaminą D dla dzieci jest naprawdę spory, znalezienie idealnego rozwiązania nie powinno więc być trudne.

Podsumowując, witamina D jest niezwykle istotna w procesie rozwoju naszego organizmu, dlatego dzieci, które szybko rosną, potrzebują jej więcej. Dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D jest w naszym kraju trudne, ze względu na małą ilość słonecznych dni. Dlatego też poza produktami, które są w nią bogate, warto również podawać witaminę D dla dzieci. Dzięki stosowaniu suplementacji mamy bowiem pewność, że dziecko nie cierpi na niedobory, które mogą negatywnie wpływać na jego rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.