Właściwości kory dębu

Drzewo dębu i jego gałęzie

Kora dębu posiada szereg atrybutów zdrowotnych. Są to przede wszystkim właściwości ściągające, przeciwzapalne, odkażające i przeciwbakteryjne.

Drzewa z rodziny bukowatych

Preparaty z kory dębu są w Polsce powszechnie dostępne. Przygotowuje się je przede wszystkim z kory dębów szypułkowych, które z reguły rosną w klimacie umiarkowanym. Kora dębu stosowana jest między innymi na takie dolegliwości, jak biegunka, hemoroidy, nieżyt żołądka, nadpotliwość, problemy pokarmowe, zespół jelita drażliwego, obfite krwawienia miesiączkowe oraz krwotoki wewnętrzne, z ran i z nosa.

Zastosowanie

Kora dębu, pozyskiwana jest z gałązek lub pnia dębu i zbierana jest wczesną wiosną, zanim jeszcze na drzewie zakwitną pierwsze młode liście. Najczęściej stosowane są napary i odwary z kory dębu. W przypadku hemoroidów można zastosować tak zwane nasiadówki z dębowej kory, a w sytuacji wystąpienia stanów zapalnych skóry, najlepszą opcją wspomagającą ich leczenie będą okłady z kory dębu. Właściwości przeciwgrzybicze, ściągające i przeciwzapalne sprawiają, że często wyciąg z kory wykorzystywany jest jako baza płukanki do włosów.

Cenne właściwości

Cenne garbniki, kwasy fenolowe, trójterpeny oraz flawonoidy wchodzące w skład kory dębu sprawiają, że surowiec ten posiada tak liczne uniwersalne właściwości. Garbniki działają ściągająco, powodują zagęszczenie kału, a przez to zapobiegają utracie niezwykle potrzebnych ludzkiemu organizmowi elektrolitów.

Więcej o właściwościach kory dębu tutaj – https://www.farmacjapraktyczna.pl/.

Płukanka

Wykonana z kory dębu płukanka może być stosowana pomocniczo w leczeniu schorzeń skóry głowy, a także do pielęgnacji włosów. Dzięki ściągającym i przeciwgrzybiczym właściwościom kory dębu, ustrzec możemy się łupieżu oraz zapobiec częstemu przetłuszczaniu się włosów. Przygotowanie dębowej płukanki jest niezwykle proste. Wystarczy dwie łyżki kory dębu zagotować przez około 5 minut w pół litrze wody. Następnie wszystko wystudzić i przecedzić, a po umyciu włosów przepłukać je i pozostawić do wyschnięcia.

Przeciwwskazania

Mogą wystąpić sytuacje, w których zastosowanie preparatu z kory dębu będzie niewskazane. Są to dla przykładu:

  • uszkodzenie znacznej powierzchni skóry;
  • sączące się wypryski;
  • niewydolność serca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • owrzodzenia na dużej powierzchni;
  • niektóre choroby zakaźne.

Źródła:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0738081X09001308

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.