Właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej

Jagody borówki

Ciemne jagody borówki wysokiej są nie tylko smaczne ale posiadają wiele walorów zdrowotnych. Podczas sezonu na te owoce, który trwa praktycznie całe lato warto włączyć je do swojej diety. Obniżają ciśnienie krwi i poprawiają wzrok.

Borówka wysoka

Krzewy borówki amerykańskiej rosną o wiele większe niż naszej rodzimej borówki czarnej, także ich owoce się znacznie różnią, są bardziej słodsze w smaku. Do uprawy wymagają jednak podobnego stanowiska.

Walory zdrowotne

Owoce krzewu borówki wysokiej są nie tylko smaczne, także dzięki temu, że zawierają dużo witamin i różnych składników, są częstym elementem wielu diet wspomagających leczenie różnych chorób.

Problem z pamięcią?

Owoc borówki zawiera duże ilości flawonoidów, które są antyoksydantami. Ich działanie polega na opóźnianiu starzenia się komórek nerwowych. Poprawia się też cały proces zapamiętywania oraz przekazywania informacji. W związku z czym wprowadzając do swojego jadłospisu te owoce, możemy znacznie poprawić jakość życia. Ważne, aby zacząć robić to wcześniej niż na emeryturze.

Antocyjany na wiele problemów

Niebieski kolor skórki owocu świadczy o obecności antocyjanów – barwników z grupy flawonoidów. Wykazują one działanie hamujące rozwój bakterii. Dzięki temu organizm ma czas, aby układ odpornościowy zdążył odpowiednio zareagować.

Owoc na nadciśnienie

Antocyjany występują w wielu owocach, ale takie jak borówka czy czarna porzeczka mają go najwięcej.  Chroni przed wystąpieniem nadciśnienia, ale nie warunkuje, że się nie rozwinie. Jednak w większości wypadków spożywanie regularne owoców borówki daje pozytywne efekty.

Fitoestrogeny

Część związków zawartych w roślinach wykazuje działanie podobne do estrogenu – hormonu płciowego. Dlatego też owoce borówki amerykańskiej mogą z powodzeniem być używane w profilaktyce chorób nowotworowych. Szczególnie w przypadku zmian nowotworowych w piersi czy tarczycy.

Poprawić widzenie

Nie jest tajemnicą, że zawarte w owocach borówki składniki poprawiają wzrok. Spożywanie ich w stanie świeżym poprawia znacznie widzenie po zmroku. Prawdopodobnie zostało to wykorzystane przez amerykańskie lotnictwo podczas II Wojny Światowej.

Kupując owoce, należy wybierać te jędrne z widocznym, woskowym nalotem. Nie mogą być one mokre czy pomarszczone, znaczy to, że były dawno zebrane. Można też je mrozić, w tym celu opłukujemy je w wodzie na sitku, osuszamy i na tacy rozkładamy cienką warstwą następnie wkładamy do zamrażalnika. Po 3 godzinach wyciągamy, przesypujemy do odpowiedniego pojemnika i znów wkładamy do zamrażarki. W ten sposób mrożone owoce będą sypkie i łatwe do podzielenia na porcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.