Wybieramy stół kuchenny. O czym trzeba pamiętać?

Drewniany st.oł stoi na środku kuchni

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj spędzamy sporo czasu, nie tylko gotując, ale również spożywając posiłki. Nie ma wątpliwości, że bez stołu kuchennego ani rusz. Jednak jak go wybrać, by w stu procentach spełniał swoją funkcję, a przy tym był wygodny i pasował do całej aranżacji? Zdradzamy kilka najważniejszych wskazówek — po ich lekturze wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.

Rozmiar i kształt stołu kuchennego

W pierwszej kolejności, zanim jeszcze rozpoczniemy poszukiwania idealnego stołu kuchennego do swojego gniazdka, musimy zastanowić się nad jego gabarytami. Wszystko zależy tak naprawdę od dostępnej powierzchni. Do wyboru są małe stoły kuchenne, doskonałe dla pary, ale też większe — na cztery, sześć czy osiem osób. Niektórzy mogą również zdecydować się, by rolę stołu pełnił przedłużony blat kuchenny.

Pomysłów jest wiele i na pewno jest w czym wybierać. Przykładowo małe stoliki są praktyczniejsze i sprawdzą się doskonale w mieszkaniach o ograniczonym metrażu. Dodatkowo istotną sprawą jest też sam kształt stołu w kuchni. Znajdziemy klasyczne kwadratowe i prostokątne, ale również okrągłe, owalne czy niestandardowe, jak choćby te zbliżone do trójkąta.

W sytuacji, gdy wiemy już, jaki rozmiar i kształt ma mieć stół kuchenny w naszym domu, możemy zająć się kolejnymi parametrami, tak by stworzyć najlepsze miejsce do zacieśniania więzi z członkami rodziny i odwiedzającymi nas bliskimi osobami.

Stół kuchenny rozkładany czy nie?

Stoły kuchenne są dostępne w dwóch wariantach — nierozkładanym i rozkładanym. Pierwsza opcja jest świetna, jeśli na przykład od razu kupimy sporych rozmiarów stół, który sprawdzi się podczas każdego obiadu czy przyjęcia. Dobrze też wybrać ją, gdy mamy jeszcze drugi stół w jadalni, więc ten w kuchni w zupełności wystarczy nam na co dzień.

Natomiast coraz więcej osób decyduje się na stół kuchenny rozkładany, który jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dodatkowe segmenty powiększają powierzchnię blatu, dzięki czemu w każdej, nawet nagłej sytuacji, nie będzie problemu z pomieszczeniem wszystkich osób.

Styl stołu do kuchni i kolorystyka

Stół kuchenny z krzesłami ma dopełniać aranżację mieszkania i być utrzymany w podobnym stylu — nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim, awangardowym, industrialnym, loftowym, minimalistycznym, glamour czy vintage i retro. Dobra wiadomość jest taka, że nie powinno być z tym problemu, gdyż możemy postawić na stół kuchenny drewniany, z blatem szklanym, z płyty laminowanej, z tworzywa sztucznego czy kamienny. Każdy z nich występuje ponadto w różnych wersjach kolorystycznych — od jasnego po ciemne drewno, przez mleczne i transparentne szkło, z bielą i czernią włącznie. Ważne są jeszcze nogi stołu w kuchni. Te mogą być nie tylko wykonane z różnych materiałów, ale też różnie usytuowane. Mamy zatem cztery nogi proste, profilowane, gięte, skrzyżowane czy w formie specjalnego stelaża.

Decydując się na jeden z nich, kierujmy się nie tylko całą aranżacją, ale również względami praktycznymi. Przykładowo mając gromadkę dzieci na czarnym stole mogą cały czas widnieć odciski paluszków. Zwróćmy uwagę na utrzymanie stołu kuchennego w czystości — czy wymaga on używania określonych produktów, czy trzeba w jakikolwiek sposób konserwować lub impregnować jego powierzchnię.

Już wiesz, czym kierować się podczas zakupu idealnego stołu kuchennego? Masz w głowie pewną wizję? Nie czekaj i zrealizuj ją! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.