Za co kochamy kawę i herbatę?

Kobieta pije w żółtym kubku kawe lub herbate

Zarówno smak herbaty, jak i kawy towarzyszy wielu osobom już od samego poranka. Mimo iż większość osób decyduje się na picie kawy lub herbaty głównie ze względu na walory smakowe, to warto wiedzieć, że napoje te posiadają również właściwości zdrowotne. Za co więc kochamy kawę i herbatę? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Za co kochamy kawę?

Kawa stanowi dla wielu osób nieodłączny element dnia. Często sięga się po nią zaraz po przebudzeniu, ponieważ zawarta w niej kofeina stymuluje do działania oraz sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani. Dodatkowo kawa podnosi poziom serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój przez cały dzień. Co więcej, kofeina zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, kamicy żółciowej, czy tez marskości wątroby. Ponadto czarny napój dzięki ogromnej ilości przeciwutleniaczy spowalnia proces starzenia się organizmu, a także w przypadku osób które intensywnie trenują kofeina pozwala na zwiększenie efektów podczas treningu. Co ciekawe wypicie kawy po wyczerpujących ćwiczeniach minimalizuje bóle mięśni nawet o połowę. Za co jeszcze uwielbiamy ten napój? Otóż kawa wspomaga proces odchudzania. Regularne jej picie poprawia przemianę materii, a także zwiększa tempo spalenia tłuszczu. Co ważne kawa zwiększa również przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu, a co za tym idzie zwiększenia wydolności oraz kondycji fizycznej.

Dla wielu osób jednak najważniejszy jest fakt, kawa stanowi nieodłączny element relaksu, czy też spotkań, ponieważ przy filiżance dobrej kawy lepiej się rozmawia. Kawa z mlekiem, czarna, espresso, wspaniałe latte, kremowe cappuccino to tylko niektóre propozycje jakie można wyczarować z tego czarnego napoju. I to właśnie za jej walory smakowe, zapach i aromat kochamy ten czarny napój.

Za co kochamy herbatę?

Warto mieć świadomość, że nie tylko kawa, ale również herbata może być ulubionym napojem. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej dnia, a sklepowe półki oferują szeroką gamę tego ulubionego napoju. Do najbardziej popularnych zaliczyć można czarną, zieloną, czerwoną, białą, czy też ziołową. Za co tak naprawdę uwielbia się herbatę? Poza walorami smakowymi przyczyniają się do tego z pewnością właściwości zdrowotne. Dzięki zawartości teiny herbata potrafi pobudzić oraz zniwelować zmęczenie. Dodatkowo picie tego napoju dzięki zawartości fluoru pomaga walczyć z próchnica. Ponadto herbata zielona redukuje nadmiaru cukru, co jest ważne w szczególności dla osób, które chorują na cukrzyce. Czerwona herbata jest z kolei znakomitym wyborem dla osób, które pragną zgubić zbędne kilogramy, ponieważ przyspiesza metabolizm oraz pomaga w spaleniu tkanki tłuszczowej. Biała herbata natomiast, dzięki swoim właściwościom pobudzającym może stanowić zamiennik kawy. Ponadto zwiększa odporność organizmu oraz koi nerwy.

Jaka jest dzienna dawka kawy i herbaty?

Kawę i herbatę piją praktycznie wszyscy, w związku z czym warto zastanowić się nad tym, jak ilość tych napojów jest korzystna dla zdrowia. Otóż, bezpieczna dzienna porcja kofeiny dla dorosłego człowieka wynosi 400 mg. Aby bardziej zobrazować ile kofeiny dziennie spożywany warto zapoznać się z jej zawartością w poszczególnych napojach;

  • 200 ml czarnej kawy średnio zawiera 80-140 mg kofeiny,
  • cappuccino – to ok 40 mg,
  • filiżanka czarnej herbaty 200 ml – to ok 50 – 80 mg,
  • filiżanka zielonej herbaty 200 ml – to ok 30 – 50 mg,
  • espresso 30 ml – to ok 60 mg,
  • kawa rozpuszczalna 125 ml – to ok 65 mg.

Z powyższego wynika, że odpowiednia bezpieczna dawka kofeiny to 4 filiżanki czarnej kawy dziennie bądź 6-7 filiżanek czarnej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.