ZAANGAŻOWANIE I SYSTEMATYCZNA PRACA W WIELKIM MIEŚCIE. Jak realizować swoje plany i nie odkładać wszystkiego na później?

Jak realizować swoje plany i marzenia

Część 4

Zaangażowanie ułatwia nam wykonywanie nawet najtrudniejszych zadań. Bez niego jest nam trudno osiągnąć cokolwiek – a nawet jeśli coś w końcu “wymęczymy”, praca wykonywana z zaangażowaniem zawsze przynosi lepsze efekty.

Czym jest zaangażowanie?

Zaangażowanie jest kamieniem węgielnym wielu aktywności czy też relacji, fundamentem sukcesu. Fajnie jest je odczuwać, bo dodaje nam skrzydeł w życiu i pracy. Aby móc je odczuwać, powinniśmy sobie najpierw odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim musimy wiedzieć, po co robimy pewne rzeczy. Widzieć, jaki jest cel wykonywanych czynności. Nawet najtrudniejszą i najnudniejszą pracę możemy łatwiej znieść, jeśli będziemy wiedzieć, dlaczego ją robimy i jaki jest cel wykonywanych zadań. Przy odczuwanym zaangażowaniu łatwiej będzie nam wykonywać daną pracę, a czas będzie płynął trochę szybciej.

Idealnie jest, kiedy to wymarzone zaangażowanie dzieje się samo, a praca czy jakieś zajęcie pochłaniają nas bez reszty. Jednak możemy je też wypracować, pod warunkiem jeśli mamy dobry kontakt z samym sobą i potrafimy zadbać o swoje potrzeby, to łatwiej jest nam o zaangażowanie. Dlaczego tak jest?

Bo potrafimy sobie jasno odpowiedzieć na pytania czego pragniemy, do czego zmierzamy i co chcemy robić w przyszłości.

Podstawą jest relacja z samym sobą!

Powtórzę to już kolejny raz: aby dobrze funkcjonować w życiu, musimy dbać i pracować nad relacją z samym sobą. Tylko dobry kontakt ze sobą, rozpoznanie własnych umiejętności i ograniczeń, pozwala nam rozwijać się, planować działania, oraz dochodzić do rezultatów. Planowanie różnych aktywności, praca nad celami i osiąganie ich, zwiększa naszą samocenę, buduje zaufanie do siebie i wiarę w swoje możliwości.

Brzmi to być może zbyt formalnie, jednak planowanie jest kluczem do sukcesu. Jeśli mamy zbudowany dobry kontakt z samym sobą i wiemy czego chcemy, a jednak nasze plany nie są realizowane – trzeba przyjrzeć się sposobowi ich realizacji.

Skuteczne działanie niemal z definicji musi być planowe. W tym planowaniu powinniśmy uwzględnić perspektywy zarówno długo- jak i krótkoterminowe, oraz stosowne do nich sposoby realizacji. Warto też pamiętać o własnych ograniczeniach i w sytuacjach, w których napotykamy na trudności, dostosować czas realizacji do naszych możliwości lub popracować nad ich rozwojem. Paradoksalnie, w dobrym planowaniu zadań trzeba też założyć coś takiego jak nieprzewidywalne okoliczności, choroby, czy po prostu zmęczenie. Zapewnienie takiego marginesu daje nam większą możliwość skupienia się na zadaniach i realizowaniu naszych planów, bowiem mamy poczucie zadbania o siebie.

Na koniec trzeba pamiętać, że dobry kontakt z samym sobą oznacza znajomość swoich silnych stron i umiejętności. Przykładowo, aby rozpoznać swoje umiejętności w obszarze zawodowym, można rozwiązać kilka testów, które wyznaczą nam nasze preferencje zawodowe, obszary, w których powinniśmy szukać pracy, czy też to, jaki typ osobowości posiadamy.

Zaangażowanie i realizacja własnych planów
Źródło: Pexels.com

Bądź szczery ze sobą. Pamiętaj o czterech jeźdźcach prokrastynacji: media społecznościowe, sprzątanie, jedzenie i drzemka. Nie ulegaj im: nie udawaj przed sobą, że aby móc przystąpić do zaplanowanych zadań, najpierw musisz posprzątać wszystkie szuflady w kuchni.
Jeżeli wiesz, co chcesz osiągnąć i masz nawet plan jak to zrobić, a nadal odkładasz i odkładasz swoje sprawy… a później robisz co się da na ostatnią chwilę… lub odwrotnie, wszystko robisz bardzo dokładnie i skrupulatnie i też nie starcza ci czasu…. to musisz sobie raz jeszcze opowiedzieć, po co to robisz. Zobacz swój cel tak, jak gdyby był już osiągnięty i zrealizowany. Jak się wtedy czujesz? Co dało ci osiągnięcie celu? Kiedy w ten sposób zwizualizujesz sobie cele, łatwiej realizować plany!

Podsumowując

Zadaj sobie pytanie “po co to robię”. Odpowiedz na nie i wyobraź sobie koniec zadania.

Podziel swoje plany na długoterminowe i krótkoterminowe. Rozpisz je dokładnie. KROK PO KROKU. Mało tego – zaplanuj przerwy i nagrody po wykonaniu kolejnego etapu!

Wyobrażaj sobie, jak się czujesz po ukończeniu pracy. Wracaj do tych chwil, gdy wykonałeś jakieś zadanie, pokonałeś swoje lenistwo. Co wtedy czułeś? Byłeś przecież zadowolony i dumny z wykonania i pokonania swoich ograniczeń. Pamiętaj o tych uczuciach.

Powodzenia!

Artykuł napisała:
Renata Pająkowska-Rożen,
Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta i trener.

Przeczytaj kolejny artykuł naszego Eksperta, traktujący o „Poczuciu wpływu w Wielkim Mieście. Na co mam wpływ, a co jest ode mnie niezależne i jak sobie z tym radzić?

Poczucie wpływu w Wielkim Mieście. Na co mam wpływ, a co jest ode mnie niezależne i jak sobie z tym radzić?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.