Zabawy dla dzieci – 10 pomysłów bez komputera i telewizora

Dziecko bawiące się kredami

W dobie komputerów, tabletów i smartfonów warto poświęcić więcej uwagi swojemu dziecku i spędzić z nim czas na wspólnych zabawach.

Obecnie znaczna część dzieci nie wyobraża sobie życia bez komputera czy telewizora. Gdy tylko mają wolną chwilę od razu włączają tablet, laptop czy smartfona. Żadnego z rodziców nie trzeba przekonywać, że takie działanie jest dla nich bardzo szkodliwe – zarówno pod względem zdrowotnym, jak również społecznym i emocjonalny. Warto poświęcić nieco więcej uwagi swojemu dziecku i spędzić z nim czas na wspólnych zabawach. Oto kilka propozycji na domowe zabawy dla dzieci.

Pomysły na zabawy z dziećmi

  1. Wspólne gotowanie – dzieci uwielbiają wspólne pieczenie babeczek, ciasteczek czy też przygotowanie owocowych szaszłyków i innych słodkich specjałów. Nie ma co się przejmować „nieco” zabrudzoną kuchnią, bo najważniejsza jest dobra zabaw, a wspólne gotowanie uwielbiają wszystkie dzieci.
  2. Wspólne czytanie – czytanie daje dzieciom szereg korzyści, chociażby: zaspokaja ich potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny, intelektualny oraz społeczny, wzbogaca słownictwo, a do tego pozostawia cudowne wspomnienia.
  3. Gra w klasę – idealnym miejsce do tego jest mało uczęszczany chodnik lub podjazd w ogrodzie. Wystarczy namalować na nim kredą klasy i można się bawić. Gdy jest zimno można zabawę tę zorganizować na płytkach w kuchni lub korytarzu (więcej pomysłów na domowe zabawy dla dzieci znajdziesz na stronie: http://bibliadladzieci.com/).
  4. Budowanie z klocków – to jedna z ulubionych zabaw dzieci jak i dorosłych. Dzięki klockom można zbudować w zasadzie wszystko, począwszy od prostych konstrukcji, po wysokie wieże czy zamki. Jednym ograniczeniem w tej zabawie jest nasza wyobraźnia.
  5. Wspólny fitness – są takie zabawy dla dzieci, które pozwalają zaszczepić w nich zdrowe nauki. Z pewnością zaliczają się do nich wspólne ćwiczenia fizyczne, które z na pewno zachwycą każdego malucha. Wystarczy pokazać mu kilka prostych figur z aerobiku. Warto po jakimś czasie zamienić się rolami i pozwolić też dziecku „poprowadzić zajęcia”. Doskonała zabawa gwarantowana.
  6. Gry planszowe – jest to idealne rozwiązanie dla dzieci w każdym wieku. Ważne jest jednak, aby dopasować grę do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Maluszkom wystarczą nieskomplikowane gry planszowe, oparte na liczeniu, np. „grzybobranie” czy „chińczyk”.
  7. Szukanie skarbów – dzieci uwielbiają proste zagadanki i łamigłówki, dlatego szukanie skarbów z pewnością będzie dla nich atrakcyjną zabawą. Wystarczy tylko w tajemnicy przed maluszkiem ukryć „coś cennego” i zachęcić go do poszukiwań. Można podpowiadać mu na zasadzicie „ciepło – zimno”.
  8. Praca w ogrodzie – szczęśliwi posiadaczce ogrodu mogą zaangażować malucha do różnych prac w ogródku, np. wspólnego pielenia grządek, sadzenia lub podlewania kwiatów.
  9. Sianie ziół – można też stworzyć razem z dzieckiem domowy zielnik w doniczce. Wystarczy kupić doniczkę, ziemię i nasiona ziół. Można też wykorzystać plastikowe pojemniki po jogurtach czy innych produktach spożywczych.
  10. Kolorowe piłki – zabawa ta polega na rzucaniu piłki i mówieniu jakiegoś koloru. Dziecko łapie piłkę, a następnie ją do nas odrzuca. Kiedy jednak padnie kolor „czarny”, nie powinno ono łapać piłki. Jeśli się zagapi i złapie, to musi, np. zrobić trzy przysiady.

Domowe zabawy dla dzieci mogą przybierać różną formę. Ich repertuar w zasadzie jest nieograniczone. Można z nimi wspólnie rysować, lepić, śpiewać, tańczyć, ćwiczyć, czytać, gotować, sprzątać… Wystarczy wykazać szczere chęci i poświecić swoich maluchom odrobię czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.