Zaburzenia opozycyjno-buntownicze – objawy, przyczyny, formy leczenie

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze u nastolatki

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze to problem, dotyczący dzieci i młodzieży w różnym wieku. Mogą ograniczać się do zachowań buntowniczych czy manipulacyjnych, ale mogą także pojawić się zachowania niszczycielskie lub samoniszczycielskie. Z poniższego artykułu dowiesz się czym są te zaburzenia, jak się objawiają i jakie są metody walki z nimi.

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze – co to jest?

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze są rodzajem zaburzenia zachowania, które diagnozuje się u dzieci i młodzieży w różnym wieku. Nie są one jednak tożsame ze standardowym buntem związanym z wchodzeniem dziecka w okres dojrzewania. Wyróżnia je to, że rozpoczynają się stosunkowo wcześnie – mogą pojawić się nawet u dzieci w wieku dziewięciu lub dziesięciu lat. Szacunkowo dotyczą one od dwóch do dziesięciu procent dzieci. 

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze – przyczyny

Etiologia zaburzeń opozycyjno-buntowniczych może być bardzo różna i zależeń od wielu czynników. Liczni specjaliści zwracają uwagę na potencjalne uwarunkowania genetyczne. Występowanie tych zaburzeń u rodziców może zwiększyć ryzyko, że przytrafią się także dzieciom. Nie da się jednak oderwać tego problemu od czynników środowiskowych. Do tego problemu może doprowadzić brak stabilności w domu rodzinnym, częste kłótnie i agresja. Jeżeli czynniki te trafią na „podatny grunt genetyczny”, prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest bardzo duże.

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze – objawy

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze charakteryzują się kilkoma bardzo szczególnymi objawami, do których należą między innymi:

  • silne zachowania buntownicze, występujące bez żadnego wyraźnego powodu,
  • agresja,
  • prowokowanie innych,
  • wybuchy złości,
  • uciekanie z domu,
  • kłamstwa,
  • umyślne działanie w celu skrzywdzenia innych osób,
  • opuszczanie szkoły,
  • drażliwość,
  • bagatelizowanie wszelkich zasad.

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze – skutki

Najczęściej zaburzenia opozycyjno-buntownicze znikają samoistnie po jakimś czasie, w momencie, kiedy dziecko zaczyna dorastać. Jeżeli jednak nie dojdzie do rozpoznania problemu i prawidłowego leczenia dziecko może w starszym wieku wchodzić w różnego rodzaju konflikty, także z prawem. Dzieci, których dotyka tego typu zaburzenie o wiele częściej sięgają po alkohol, narkotyki i inne substancje psychoaktywne. Rozliczne problemy z nauką mogą natomiast doprowadzić do powtarzania klasy, a nawet do nieukończenia szkoły i porzucenia edukacji na wczesnym etapie. 

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze – diagnoza

Młoda dziewczyna z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi
Źródło: Pexels.com

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze wymagają profesjonalnej diagnozy. Niestety, rozpoznanie może być problematyczne. Objawy i problemy pacjenta powinny być bardzo dobrze przeanalizowane przez specjalistów z zakresu psychoterapii. Zaburzenia opozycyjno-buntownicze trzeba przede wszystkim różnicować od innych problemów natury psychologicznej, dlatego zarówno z opiekunami dziecka, jak i jego nauczycielami musi zostać przeprowadzony dokładny wywiad, który potwierdzi lub zaprzeczy istnieniu problemu. Warto także zdiagnozować dziecko pod kątem innych zaburzeń psychicznych, które mogą współistnieć. Najczęściej jest to nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi (ADHD) oraz zaburzenia depresyjne i zaburzenia nastroju.

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze – leczenie

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze wymagają odpowiedniego leczenia. Najczęściej w tym celu stosuje się kompleksową analizę środowiska, w jakim dziecko dorasta. Zalecaną metoda leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna. Warto zaznaczyć, że na zaburzenia opozycyjno-buntownicze nie istnieje skuteczna farmakoterapia. Jeżeli w grę nie wchodzą więc dodatkowe zaburzenia, takie jak depresja, nie powinniśmy liczyć na to, że nasze dziecko otrzyma do codziennego brania jakieś leki. Wyjątkiem są towarzyszące problemowi wybuchy agresji, które leczone są odpowiednio dostosowanymi do tego medykamentami. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.