Zadania domowe – w czym pomagają i jak sobie z nimi poradzić?

Odrabianie zadań domowych z dzieckiem

Zadania domowe zlecane uczniom w szkole nie należą do ich ulubionych aktywności. Od dawna trwa też dyskusja w temacie, czy mają one sens i czy powinny w ogóle funkcjonować. Póki co są one normalną praktyką w większości szkół, dlatego warto zadbać o to, by dziecko nie podchodziło do nich jak do zła koniecznego.

Zadanie domowe jest stałą częścią kształcenia przy nauce wielu przedmiotów. Polega on na pracach pisemnych, pamięciowych czy też działaniu praktycznym, na przykład przygotowywaniu prac technicznych, plastycznych czy też różnego rodzaju prezentacji. Dzieci i młodzież nie zawsze z chęcią zajmują się odrabianiem zadań domowych. Mankamentem w odrabianiu prac domowych jest tak zwana strata czasu, który można by spożytkować na inne aktywności, i trudności, które młody człowiek napotyka podczas pracy domowej. Warto więc sięgnąć po sposoby, które będą pomocne, a odrabianie zadań będzie szło łatwiej.

Zadania domowe – jaka jest ich rola?

Funkcje prac domowych są wieloaspektowe. Przede wszystkim to kształcenie samodzielności myślenia i rola utrwalania wiadomości zdobytych w czasie lekcji. Prace domowe to także rozwijanie zainteresowań, nauka sięgania do innych źródeł oraz kształcenie kreatywnego myślenia – w ten sposób poszerza się też wiedza ucznia. Zadania domowe dają także informację zwrotną nauczycielowi w temacie tego, w jakim stopniu uczeń opanował dany materiał i na ile potrafi samodzielnie myśleć oraz korzystać ze zdobytej wiedzy. Jak więc widać, prace domowe pełnią ważne funkcje dydaktyczne. Istotne jest, by stopień trudności zadania był w miarę dostosowany do poziomu uczniów, ich rozwiązywanie nie budziło frustracji i by przede wszystkim praca domowa nie zajmowała zbyt wiele wolnego czasu.

Jak pomóc w odrabianiu zadań domowych?

Gdy dzieci są młodsze, przy zadaniach domowych często pomagają im rodzice. Jednak z czasem potrzebna jest bardziej fachowa pomoc. Wielu rodziców decyduje się na korepetycję, jednak w związku z tym, że nie odbywają się one codziennie, pomoc korepetytora przy zadaniach domowych nie zawsze jest możliwa. Przy trudnościach w odrabianiu zadania domowego warto skorzystać z pomocy na przykład fachowych stron internetowych oferujących wsparcie z różnych przedmiotów i na różnych etapach edukacji, również tych przygotowujących do egzaminu maturalnego. Zadania domowe dzięki temu uczniowi nie będą sprawiać aż tak wielkich trudności. Zapoznanie się z przykładami rozwiązywania danego typu zadań pozwoli później na samodzielną pracę, między innymi dzięki poznaniu pewnych schematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.