Zalety i wady profesjonalnego wybielania zębów

Kobieta w gabinecie stomatologicznym przed profesjonalnym wybielaniem zębów

Celem zabiegu wybielania zębów jest rozjaśnienie odcienia szkliwa. Wykorzystuje się przy tym proces utleniania. Aby wybielanie było bezpieczne i dało zadowalający oraz trwały efekt estetyczny, należy przeprowadzić je w gabinecie stomatologicznym. Środki domowe mogą być skuteczne przy utrzymywaniu uzyskanego efektu, ale z pewnością nie zastąpią profesjonalnego wybielania, które wykonuje się przy użyciu specjalistycznych, dobieranych indywidualnie metod.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

W pierwszym etapie wybielania zębów zapraszamy do naszej kliniki na konsultację. Lekarz ma wówczas możliwość przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, sprawdzenia stanu jego uzębienia oraz zalecenia najodpowiedniejszej metody wybielania zębów, która uwzględnia czynniki zdrowotne, fizyczne oraz finansowe. Drugim etapem procesu wybielania zębów jest ich profesjonalne oczyszczenie. Składają się na nie zabiegi, które pomogą w usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego. Ich uzupełnieniem jest piaskowanie zębów oraz polerowanie ich powierzchni.

Sposoby domowego i profesjonalnego wybielania zębów

Jedną z metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa – np. NightWhite ? Istota jej działania opiera się na korzystaniu ze specjalnych szyn z winylu, dopasowanych indywidualnie do kształtu zębów pacjenta. Jest ona wypełniona środkiem wybielającym (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu). Szynę taką zakłada się najczęściej na całą noc, przez okres jednego do dwóch tygodni. Efektem takiej kuracji są wyraźnie wybielone zęby, których odcień utrzymuje się przez kilka lat. Dla zwiększenia jego intensywności oraz przedłużenia trwałości możliwe jest stosowanie tak zwanych kuracji przypominających – raz na kilkanaście miesięcy powtarza się stosowanie szyny, zakładając ją na 1-2 noce.

Drugą, bardziej profesjonalną metodą wybielania zębów jest metoda naświetleniowa np. z użyciem lampy Beyond lub światła lasera np. EpicX. Można ją przeprowadzić jednak jedynie w gabinecie dentystycznym. Jej efekty są bardzo silne oraz długotrwałe (możliwa jest zmiana odcienia zębów nawet o osiem-dziesięć tonów). Stomatolog rozpoczyna zabieg od nałożenia na zęby żelu tlenowego i żelu ochronnego na dziąsła. Następnie zęby są naświetlane promieniowaniem o odpowiedniej długości fali, które aktywuje cząsteczki żelu. Przez około 20 minut utleniają powierzchnię szkliwa, poprawiając tym samym wygląd zębów.

Wybielanie zębów może mieć czasami efekty negatywne: finalny efekt zmiany odcienia szkliwa, widoczny dopiero po kilku dniach od samego zabiegu, może być dosyć radykalny i wywoływać zróżnicowane reakcje wśród osób w otoczeniu pacjenta, zabieg wybielania może wywoływać ból zębów, o którym niezwłocznie należy poinformować lekarza – może być on skutkiem zwiększonej nadwrażliwości zębów.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym ma jednak przewagę zalet:

  • oczekiwany efekt wybielenia możliwy jest do osiągnięcia już podczas jednej wizyty,
  • cały zabieg przeprowadzany jest przez stomatologa w gabinecie – pacjent nie musi wykonywać niczego samodzielnie w domu,
  • zabieg wykonany przez specjalistę jest dużo bardziej komfortowy niż długotrwałe stosowanie metod domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.