Zasady przewożenia dziecka – od niemowlaka do starszaka

Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem

O bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy samochodem należy dbać. To fakt niezaprzeczalny. Oczywiście również przepisy nakazują odpowiedni sposób przewożenia i wszyscy rodzice muszą się do nich stosować, a jeżeli tego nie robią, to grozi im wysoka kara. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zasady przewożenia dzieci. Dowiecie się także, w jakich sytuacjach można przewozić dziecko bez fotelika.

Wiek, waga czy wzrost – co decyduje o tym, jak przewozić dziecko

Wielu rodziców zastanawia się, czy jeżeli ich dziecko ma powyżej 150 cm musi być nadal przewożone w foteliku samochodowym. Jak naprawdę wyglądają przepisy? Otóż trzeba wiedzieć, że do 12 roku życia dzieci muszą być przewożone w foteliku. Pewnym odstępstwem od normy jest fakt, że ustawodawca przewiduje, że dzieci o wzroście powyżej 150 cm mogą być zabezpieczone tylko pasami bezpieczeństwa. Podobnie rzecz wygląda w przypadku samochodów ciężarowych i tutaj również należy stosować zasadę, że dzieci niższe niż 150 cm muszą być zawsze przewożone w foteliku. Jaki więc model wybrać?

Foteliki samochodowe – wybór ma znaczenie

Na fotelikach samochodowych absolutnie nie można oszczędzać. Trzeba też pamiętać, że tak jak wszystko, także foteliki samochodowe mają swoją datę przydatności. Dlatego też niewskazane jest kupowanie modeli używanych. Rzecz jasna nie należy również kupować fotelików samochodowych w supermarkecie, bo tak naprawdę nigdy nie macie pewności, co kupicie. Za dobry fotelik trzeba zapłacić więcej, ale w końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dostępne są foteliki uniwersalne, o których można powiedzieć, że „rosną” razem z dzieckiem. Na pewno w przypadku noworodków i niemowląt należy wybierać foteliki z grupy 0. Dodatkowo pamiętajcie, że warto jak najdłużej przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, gdyż takie rozwiązanie jest dla nich najlepsze. Dostępna jest także grupa 0+. W tym przypadku są to foteliki samochodowe dla dzieci do 13 kg. Gdy dziecko staje się większe, to oczywiście czeka Was wymiana fotelika. W przypadku dzieci ważących od 9 do 18 kg trzeba wybierać te z grupy I. Grupa II to foteliki dedykowane dzieciom, których waga mieści się w przedziale 15-25 kg. Grupa III to z kolei foteliki dla dzieci ważących od 22 do 36 kg. To nadal nie koniec tego, co powinniście wiedzieć o foteliku, bo ważne są też atesty. Często mówi się, że najbardziej wiarygodny jest ADAC, który przeprowadzany jest przez niezależne organizacje. Zwróćcie jeszcze uwagę na mocowanie fotelika i system ISOFIX na pewno lepiej się sprawdza niż mocowanie za pomocą pasów bezpieczeństwa. Taki montaż jest po prostu prostszy, niejednokrotnie baza wyposażona jest w sygnalizację, dzięki czemu wiecie, czy fotelik został wpięty prawidłowo.

Kiedy można przewozić dziecko bez fotelika?

Jeżeli dziecko przewożone jest w niewłaściwy sposób można otrzymać mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych. Karę można otrzymać nie tylko za brak fotelika, ale i niewłaściwy montaż. Jednak są sytuacje, że dziecko może być przewożone bez fotelika. Obejmuje to przewożenie karetką, radiowozem oraz taksówką. Dodatkowo rodzice nie zostaną ukarani, jeżeli podróżują z trójką dzieci, a nie ma wystarczająco miejsca na montaż trzech fotelików. W tym przypadku pociecha, która skończyła 3 lata, może być przewożona na podstawce i zapięta pasami bezpieczeństwa. Brak fotelika dopuszczalny jest w sytuacji, gdy tak zadecyduje lekarz.

Podstawka czy fotelik samochodowy – co jest bezpieczniejsze?

Nie będziemy Was oszukiwać. Zawsze fotelik samochodowy jest bezpieczniejszy niż podstawka. Wbrew pozorom nawet przewożenie 10 letniego dziecka w foteliku nie jest przesadą. Warto zauważyć, że z zabezpieczeniami, jakie posiada fotelik nie może konkurować żadna podstawka. Fotelik posiada boczne i tylne zabezpieczenia, które chronią głowę. Jaka jest więc rola podstawki? Tak naprawdę dodaje ona dzieciom tylko kilku cm, ale właśnie dzięki tym kilku centymetrom pasy bezpieczeństwa właściwie się układają, a więc przechodzą przez biodra, barki i ramię. Nie znajdują się więc w żadnym wypadku na wysokości szyi. W razie hamowania zapewnią dzieciom jakąś formę bezpieczeństwa, ale jednak nadal słabą w porównaniu z fotelikiem.

Na foteliku samochodowym absolutnie nie można oszczędzać. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że dziecko jest przewożone we właściwy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.