Żeby nie zjadł cię stres. Najlepsze metody

Kobieta na szarfie robi ćwiczenia na stres

Zmęczenie, przepracowanie, spadki nastroju – powodów nasilenia objawów stresu mogą być dziesiątki. Warto przyswoić sobie kilka naprawdę skutecznych metod, by w przyszłości stres nie paraliżował twojego codziennego życia.

„Złap dystans”, jak to łatwo powiedzieć. „Łapanie dystansu” stanowi jeden z podstawowych sposobów na stres, które prawdopodobnie poleci ci przyjaciel. Trudno jednak odgrodzić się od kłębiących się wewnątrz emocji i odseparować od wydarzeń, które mają wpływ na twoje życie. Dlatego warto wdrożyć także kilka metod, które realnie pomogą przetrwać trudne chwile.

Jak sobie radzić ze stresem?

Drobna sprzeczka ze znajomym lub niepowodzenie w pracy to sytuacje, do jakich faktycznie szybko można „złapać dystans”, zapomnieć. Zajęcie myśli innymi sprawami lub kupienie sobie czegoś ładnego powinno pomóc. Trudniej jest, kiedy musisz radzić sobie z długotrwałym problemem – wówczas doraźne rozwiązania mogą okazać się mało skuteczne. Co wobec tego podziała? Dobrą metodą są ćwiczenia, które pomogą się odprężyć. Wystarczy wprowadzić do swojego tygodniowego planu zajęć 10 ćwiczeń relaksacyjnych na stres i regularnie je wykonywać. Szybko poprawi się jakość snu, twoja sylwetka i wydajność mózgu. Zestaw ćwiczeń nie jest skomplikowany. Ważne, by regularnie do niego wracać.

Sposobem radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami jest również umiejętność rozmowy z samym sobą. Powinieneś nauczyć się rozpoznawać zarówno przyczyny, jak i objawy stresu. Warto zwrócić uwagę na swój oddech. Jeśli w sytuacji kryzysowej przyspiesza, dobrze jest uświadomić sobie ten stan, wyciszyć się i spowolnić oddech, poczuć swój organizm. Wiele osób w stresujących chwilach ma „miękkie kolana”. Jeśli rozpoznasz ten objaw u siebie, usiądź na chwilę, wyrównaj oddech i odzyskaj panowanie nad własnym ciałem. Wystarczą tylko trzy minuty, by sytuacja wróciła do normy. Dobrze jest uświadomić sobie również to, że w walce ze stresem pomóc może właściwa postawa ciała. Chodzi o wyprostowane plecy, uniesioną głowę i szeroko rozstawione nogi. Wszystko to sprawia, że w trudnej sytuacji możesz być bardziej pewny siebie i zachować równowagę. Im silniejszy poczujesz się w takiej sytuacji, tym bardziej skupisz się na radzeniu sobie z wyzwaniem. 

Stres? To już nie jest problem

Przyjmuje się za pewnik, że stresu nie da się uniknąć. Dlatego lepiej od razu postawić na techniki radzenia sobie z nim, zamiast unikać sytuacji, które mogą spowodować utratę emocjonalnej równowagi. Zacznij uprawiać sport już dziś. Wysiłek fizyczny potrafi być skuteczną przeciwwagą dla sytuacji stresowych czy depresyjnych. Pomaga również w zawodowym wypaleniu. Odżywiaj się zdrowo – za tą radą kryje się mnóstwo różnego rodzaju diet, ale warto zgłębić temat i jak najszybciej zacząć stosować jedną z nich. Zrównoważone odżywianie ma ogromny wpływ na twoje życie. Możesz też wspomagać się suplementami, które wspomagają pracę mózgu oraz… jelit. Wiele dostępnych na rynku substancji pochodzenia naturalnego jest w stanie poprawić stan organizmu. Potrafią zmniejszyć uczucie zdenerwowania oraz zmęczenia, a także poprawić jakość snu.

Sprawdź też zdrowy-styl-zycia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.