Żelazo w ciąży – co jeść, by uzyskać optymalne wartości żelaza we krwi?

Kobieta w ciąży z prawidłowym poziomem żelaza

Niedobór żelaza jest sytuacją niesprzyjającą człowiekowi. Powoduje szereg objawów, na podstawie których możemy stwierdzić anemię. Jest ona szczególnie niebezpieczna u kobiet ciężarnych gdyż zagraża zdrowiu nie tylko matki, ale i nienarodzonego dziecka. Sprawdźmy zatem, jakie są normy żelaza dla kobiet ciężarnych, a także co możesz zrobić, jeśli masz anemię i chcesz skutecznie podnieść poziom żelaza w organizmie.

Wchłanianie żelaza – co zwiększa wchłanianie żelaza?

Wchłanianie żelaza to temat złożony. Począwszy od sytuacji, w której po prostu spożywasz zbyt małe ilości tego składnika, poprzez problemy z przyswajaniem żelaza przez organizm. Jeśli przyczyną anemii jest niedostateczna podaż żelaza to powinnaś przyjrzeć się jakości swojej diety. Czy codziennie spożywasz produkty bogate w żelazo?

Wchłanianie żelaza uzależnione jest od obecności dodatkowych składników pokarmowych, takich jak witamina C czy kwas foliowy. Produkty bogate w żelazo powinny iść w parze z podażą witamin C i B9 bowiem zwiększają one wchłanianie żelaza.

Niedoboru żelaza możesz także nabawić się wtedy, gdy zjadasz optymalne, zbilansowane posiłki, ale w towarzystwie składników, które blokują wchłanianie tego pierwiastka. Lepiej unikać picia herbaty i kawy, spożywania mleka i błonnika wraz z produktami wysokożelazowymi.

Niedobór żelaza — normy żelaza w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży i martwisz się o niedobory żelaza, to warto, abyś znała normy hemoglobiny we krwi przypisane do poszczególnych etapów ciąży.

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciąży, a także, aby urodzić zdrowe potomstwo konieczne jest przyjmowanie ok 30 mg żelaza dziennie. Ta ilość zwykle zapewnia odpowiedni poziom hemoglobiny, której normy są następujące:

  • W I i w II trymestrze ciąży to minimum 11 g/dl;
  • W III trymestrze ciąży norma obniża się do 10,5 g/dl.

Aby zapewnić sobie prawidłowy poziom żelaza, warto postawić na produkty bogate w żelazo, a jeśli dieta okaże się niewystarczająca, lekarz wprowadzi suplementację żelaza.

Przyswajanie żelaza, jak uniknąć niedoboru?

By uniknąć niedoborów żelaza warto, w pierwszej kolejności, zweryfikować dietę i przeanalizować łączenie poszczególnych składników w posiłkach. Bowiem niektóre produkty, bardziej niż inne, wpływają na przyswajalność żelaza.

Na przykład nie powinnaś spożywać mleka, czy popijać czarną herbatą posiłków, gdyż obydwa te produkty hamują wchłanianie żelaza.

Żeby uniknąć niedoboru żelaza, należy zadbać o to, by na talerzu, obok produktów pochodzenia zwierzęcego, znalazły się także zielone warzywa.

Łączenie produktów pochodzenia zwierzęcego z sałatami, produktami bogatymi w witaminę C lub picie do obiadu soku pomarańczowego powoduje, że żelazo wchłania się dużo lepiej. Takie połączenie sprawia, że większa ilość tego składnika wchłania się z przewodu pokarmowego.

Produkty bogate w żelazo

Niedoborów żelaza pozwala uniknąć dobra dieta. W codziennych posiłkach zatem zacznij serwować:

  • warzywa zielone (w roślinach znajdziesz duże ilości witaminy C);
  • czerwone mięso;
  • orzechy pistacjowe;
  • żółtka jaj;
  • płatki owsiane;
  • buraki;
  • natkę pietruszki;
  • nasiona typu sezam;
  • kasze gruboziarniste;
  • suszone morele i inne suszone owoce;
  • pestki dyni.

Tak ułożona dieta poprawi zdolność wchłaniania żelaza przez organizm, nie tylko w ciąży, a w przypadku niedoboru skutecznie podniesie ilość żelaza we krwi. Witamina C zawarta w produktach roślinnych działa dodatkowo antyoksydacyjnie.

Czego najlepiej nie spożywać?

Składniki pokarmowe obecne w produktach pełnoziarnistych, w mleku, a także w nasionach roślin strączkowych mogą zmniejszać wchłanianie żelaza.

Unikaj zatem łącznia tych produktów w jednym posiłku z produktami bogatymi w żelazo.

Objawy niedoboru żelaza

Objawy niedoboru żelaza są dość specyficzne i w początkowej fazie można je pomylić z objawami stresu.

Poza bladością skóry i śluzówek możesz zauważyć sińce pod oczami, a także:

  • bóle głowy,
  • duszności i nadmierną męczliwość,
  • wypadanie włosów,
  • anemia objawia się także łamliwością włosów i paznokci,
  • pojawiają się bóle brzucha.

W niektórych przypadkach możesz doświadczyć bólu i pieczenia mięśni, a także kołatania serca. Powinnaś w takich okolicznościach zbadać poziom hemoglobiny we krwi.

Jakie są powikłania zbyt niskich wartości żelaza u kobiet ciężarnych?

Zbyt niska podaż żelaza skutkuje rozwojem anemii. Jest to, niestety, bardzo częsta dolegliwość w czasie ciąży. Szczególnie w drugiej połowie ciąży, gdy zapotrzebowanie na żelazo znacznie wzrasta. Niedobory żelaza mogą objawiać się, jako bóle głowy, czy osłabienie.

Jeśli pojawi się u Ciebie anemia ciążowa, to na pewno zaczniesz przyjmować żelazo. Mimo to, nie zapominaj, że w czasie ciąży najważniejsza jest dieta bogata w źródła żelaza.

Co się może stać, jeśli nie leczysz anemii w ciąży?

Anemia to niepokojący stan, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży. Jak wspomnieliśmy wyżej, w organizmie kobiety dochodzi do wielu przemian, a anemia w ciąży zakłóca ten stan.

Anemia w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Żelazo w ciąży, a raczej niski poziom tego pierwiastka może prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju płodu. Brak odpowiedniej ilości czerwonych krwinek w czasie ciąży powoduje także niedotlenienie płodu.

Co jeść, żeby uniknąć anemii w ciąży?

Ciąża sprawia, że organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na żelazo. W diecie ciężarnej powinny znaleźć się zatem produkty bogate w ten składnik, a także wspomagające jego wchłanianie.

Obok potencjalnej suplementacji żelaza, która powinna odbywać się tylko z polecenia lekarza, wzbogać posiłki o produkty wymienione powyżej.

Kiedy zacząć brać żelazo w ciąży?

Suplementacja żelaza powinna być zlecona przez lekarza na podstawie wyniku badań krwi. W przypadku kobiet ciężarnych zaleca się stosowanie preparatów zawierających np. żelazo sukrosomalne. Znajdziesz je np. w produkcie Sideral Folic zawierającym dodatkowo kwas foliowy oraz witaminy, które ułatwiają wchłanianie żelaza, jak np.: witamina C czy niezbędna do produkcji krwi witamina B12.

Warto też dodać, że żelazo jest szczególnie ważne w okresie połogu. Po porodzie, kiedy to kobieta straciła duże ilości krwi, anemia występuje bardzo często. Suplementacja żelaza w tym okresie nie wpływa na dziecko, ale przede wszystkim na kobietę – poprawia jej stan fizyczny i psychiczny. Odpowiedni poziom żelaza i hemoglobiny to gwarant siły i energii na opiekę nad nowonarodzonym maleństwem i na szybszą regenerację organizmu po porodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.