Zerówka w przedszkolu czy w szkole? Co będzie lepsze dla dziecka?

Dziecko w zerówce.

Przed rodzicami sześciolatków poważna decyzja. Zgodnie z obowiązującymi normami, sześcioletnie dziecko powinno zacząć realizować przygotowanie przedszkolne. W tym wypadku rodzice mają dwie możliwości do wyboru – zerówkę w przedszkolu lub zerówkę w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej. Na którą opcję się zdecydować?

Zerówka w przedszkolu – wady i zalety

Niezależnie od tego czy wspólnie zdecydujecie się na jedną czy drugą możliwość, warto pamiętać, że w obydwu wypadkach dzieci zrealizują tę samą podstawę programową. Wobec tego jakie są różnice?

Przede wszystkim specyfika zajęć. Dzieci w przedszkolu uczą się głównie przez zabawę. Nie znaczy to oczywiście, że edukacja staje się mniej efektywna. Wręcz przeciwnie – często nauka, której towarzyszy zabawa na dłużej zapada w pamięć, a także motywuje i daje wiele satysfakcji. W przedszkolu dzieci znajdą też bogatą ofertę zajęć dodatkowych, takich jak język obcy, rytmika, taniec czy zajęcia z logopedą.

Rozważając realizację zerówki w przedszkolu należy także pamiętać, że jest to środowisko przyjazne i znajome dla dziecka. Być może w tym momencie dziecko nie jest gotowe na jego zmianę i dostosowanie do nowych, surowszych reguł. W przestrzeni przedszkola czuje się swobodnie, jednocześnie mając wewnętrzną motywację do spełnienia wymogów bycia w zerówce. Warto wziąć też pod uwagę czynnik społeczny. Dziecko może chcieć pozostać w gronie rówieśników, jeśli zamierzają oni kontynuować naukę w przedszkolu, lub wprost przeciwnie – przejść razem z nimi do oddziału przedszkolnego szkoły podstawowej.

Kolejnym ważnym aspektem zerówki są kwestie organizacyjne. W przedszkolu dziecko ma zagwarantowaną opiekę podczas ferii, a możliwy czas przebywania w placówce jest dość długi – zwykle od 6:30 nawet do 17:30. Szkoły, a wraz z nimi oddziały przedszkolne nie pracują w ferie. Czasem pojawiają się też problemy w związku z dłuższą opieką w świetlicy.

Zerówka w szkole – wady i zalety

Zerówka w szkole ma także swoje plusy. Przede wszystkim umożliwia łagodne przejście do systemu szkolnego, bez drastycznej i gwałtownej zmiany. Powolne wdrażanie się do szkolnego sposobu nauki powoduje, że dzieciom łatwiej zmierzyć się z pierwszą klasą.

Często w zerówkach w szkole podstawowej dziecko może trafić do nauczyciela prowadzącego, z którym będzie kontynuowało naukę w klasach 1-3. Posiadanie takiej bliskiej i znajomej osoby to także cenna wartość.

Obecnie szkoły są coraz lepiej przygotowane do przyjęcia sześciolatków do szkół czy zerówek. Wyposażenie sal często dostosowane jest do wieku najmłodszych podopiecznych. Niemniej jednak najważniejsza jest wspólna decyzja i wsłuchanie się w potrzeby dziecka. Każde z nich ma inną wrażliwość, tempo rozwoju i potrzebę doświadczania nowych rzeczy. Jeśli tego rodzaju wątpliwości i pytania towarzyszą Ci częściej, zajrzyj na blog edukacyjny dla nauczycieli i rodziców. Być może znajdziesz tam wiele ciekawych informacji a nawet odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

One Reply to “Zerówka w przedszkolu czy w szkole? Co będzie lepsze dla dziecka?”

  1. Moja córka chodzi do zerówki w przedszkolu. Super zabawy, gry edukacyjne. Bardzo szczęśliwa tam idzie jak i wraca.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.