Zewnętrzne kosze na śmieci – dlaczego to jeden z najważniejszych elementów małej miejskiej architektury?

Ławka w parku

Tworząc nowe przestrzenie miasta zwraca się uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Najważniejsze są oczywiście elementy praktyczne, które ułatwiają mieszkańcom codzienne sprawy – dobrze zorganizowane części komunikacyjne, wytyczone ścieżki, wygodne chodniki, ławki w miejscach, w których odpoczywamy lub czekamy. Istotne są również elementy ozdobne, m.in. donice z kwiatami, które coraz częściej pojawiają się na chodnikach i deptakach wielu miast. Jednak nie mniej ważne są także zewnętrzne kosze na śmieci, które ułatwiają utrzymanie porządku w mieście. Śmiało można stwierdzić, że ustawione w miejscach publicznych kosze na śmieci mają wpływ na to, jak wygląda całe miasto.

Kosze na śmieci – dbanie o wspólne dobro

Ustawianie koszy na śmieci w miejscach często użytkowanych przez ludzi, stwarza im warunki do tego, by czuli się za te miejsca odpowiedzialni. Obecność koszy znacznie ogranicza sytuacje, w których śmieci lądują na ziemi, gdzie nie tylko fatalnie wyglądają, ale również mają wpływ na rosnące ryzyko katastrofy ekologicznej. Warto tu wspomnieć także o młodszych pokoleniach – dzieci obserwujące dorosłych, którzy dbają o przestrzeń, w której żyją, same będą to robić w przyszłości.

Kosze na śmieci ustawione w atrakcyjnych pod względem przebywania miejscach, mobilizują do tego, by dbać o porządek i komfort wszystkich użytkowników. Dlatego ważne jest to, by nie zapominać o nich podczas aranżowania miejskich przestrzeni publicznych. Wpływa to na budowanie świadomości społecznej dotyczącej wspólnej odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy. Uczy, że to, jak czujemy się w przestrzeni publicznej jest wprost proporcjonalne do tego, jak o nią dbamy.

Zewnętrzne kosze na śmieci – ozdabiają, czy szpecą?

Rozstawianie dużej liczby koszy na śmieci w miejscach publicznych budzi kontrowersje, które dotyczą estetyki tych miejsc. Kosze z odpadkami kojarzą się z widokiem mało atrakcyjnym, wydzielającym nieprzyjemny zapach, burzącym cały wizualny efekt. Czasem w istocie tak to wygląda. Jeśli jednak kosze zewnętrzne na śmieci to elementy małej architektury, które wykonane są starannie i ze zwróceniem uwagi na to, że mają przestrzeń zdobić, a nie szpecić – nie należy się ich obawiać.

Kosze na śmieci warto traktować jako część właściwej aranżacji przestrzeni. Powinny do tej przestrzeni pasować, nie zaburzać jej wyglądu. Wskazane jest również, by wpasowywały się w charakter danego miejsca. To dlatego produkowane są kosze, które mogą mieć klasyczny styl i bardzo dobrze wyglądają w miejscach, które aranżowane są zgodnie z duchem minionych czasów. To ważne, ponieważ można je ustawić także w miejscach atrakcyjnych turystycznie, tam, gdzie ludzi jest dużo. Nie zaburzą jednak ogólnego efektu wizualnego miejsca. Podobnie jest z koszami nowoczesnymi – stawiane są tam, gdzie miejsce ma dynamiczny, współczesny charakter. Wówczas z pewnością nie można mówić o tym, że kosze oszpecają przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.